7 tipů jak doma bojovat s letním horkem

7 tipů jak doma bojovat s letním horkem

Tropické teploty a vlny veder provází poslední dobou v Evropě téměř každé léto. Vždyť uplynulá dekáda byla tou nejteplejší za celou dobu měření. Teplé počasí je sice ideální třeba na koupání, pokud ale zrovna nechytáte bronz u bazénu, přináší spíš nepříjemnosti. Málokdo si užívá, když se na něj lepí oblečení sotva udělá pár kroků. Nejhorší ale je, když se před vedrem nemůžete schovat ani u sebe v bytě, protože váš domov se díky horkému a stojatému vzduchu změní v poušť.

Proto vám přinášíme 7 tipů, jak si během léta z vašeho bytu vytvořit chladivé útočiště před pekelným venkovním vzduchem.
 

Během dne řekněte slunci ne

Čím více slunečního světla vpustíte do vašeho bytu, tím teplejší bude. Teplo v něm můžete snížit tím, že budete mít ve správnou denní dobu zavřené žaluzie.
Nejžhavější částí dne je obvykle odpoledne kolem třetí hodiny. Je to proto, že i když slunce již není na poledním vrcholu, povrch země vylučuje teplo, které naakumulovalo. Vyplatí se tedy mít žaluzie a závěsy zatažené kolem poledne a odpoledne, tedy v obvyklých teplotních špičkách dne mezi 14 a 19 hodinou. Jakmile slunce zapadne, můžete žaluzie trochu otevřít, aby uniklo zachycené teplo. To je jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů, jak udržet váš byt v chladu.


 

Přidejte okenní fólii pro blokování tepla

Řekněme, že nechcete mít vždy žaluzie zavřené. Možná totiž máte skvělý výhled z okna nebo si užíváte občasný sluneční paprsek uvnitř vašeho domova. V takovém případě existuje další možnost, jak ochladit místnost se spoustou oken – okenní fólie proti slunci.
Okenní fólie funguje tak, že přilne k vašemu oknu a zablokuje průchod tepla skrz sklo. Je to efektivní způsob, jak ušetřit peníze také na účtu za energii. Tyto fólie mohou blokovat téměř 80 % slunečního tepla a až 99 % UV paprsků. Nejlepší volbou je spektrálně selektivní okenní fólie. Efektivně zadržuje teplo a zároveň propouští dostatek světla dovnitř.

Upravte proudění vzduchu

Ať už si to uvědomujeme nebo ne, vzduch se neustále pohybuje a proudí vaším bytem. Když běží klimatizace nebo jsou zapnuté ventilátory, vzduch se pohybuje skrz každou otevřenou místnost vašeho domu.
Můžete tak vytvořit přirozené proudění tohoto ochlazeného vzduchu do místností, které používáte. Zavřete dveře všech nepoužívaných místností, ale nechte dveře otevřené na místech, jako je vaše ložnice a koupelna. Tím zajistíte, že chladný vzduch proudí tam, kde potřebujete nejvíce.

K ochlazení prostor použijte přenosné ventilátory

Není to žádná raketová věda – i jednoduchý přenosný ventilátor zchladí váš pokoj. Ať už je větrák bateriový nebo napájený ze sítě, nechat kolem sebe proudit chladný vzduch je skvělý způsob, jak teplo utlumit.
Pokud máte ventilátorů více, nastavte je tak, aby dohromady pokryly celou místnost. Anebo můžete ušetřit a pořídit si náš ZEPHYR, která má dva směry foukání. Můžete si u něj totiž nastavit, kterým směrem fouká jeho horní část. A když k tomu navíc zapnete funkci natáčení/oscilace, sám pokryje opravdu celou místnost až o velikosti 50 m2.
Maximalizovat efekt chlazení můžete pomocí jednoduché domácí vychytávky, díky které prostor ještě více zchladíte. Naplňte velkou misku ledem a postavte ji před ventilátor. Když fouká přes led, vytváří přenosnou klimatizaci, kterou si můžete vzít všude s sebou.

Omezte používání kuchyňských spotřebičů

Zvyšovat teplotu v bytě je v horkých dnech to poslední, co chcete. Proto radíme co nejvíce se vyhnout tepelné úpravě pomocí trouby a sporáku. Při jejich používání totiž vzniká teplo, které se chtě nechtě dostává dál do bytu a teplotu vzduchu tak ještě zvyšují. Částečně v takovém případě sice může pomoct digestoř, ale ta odsává pouze vzniklé páry a nijak neřeší teplo, které vyzařuje trouba nebo sporák.
Řešením tak může být třeba lehký salát, venkovní grilování nebo hezký letní večer ve vaší oblíbené restauraci.

Přepněte na energeticky úsporné žárovky

Také svítidla často vyzařují v bytě přebytečné teplo. Běžné žárovky vydávají při zapnutí mnoho dalšího tepla, to ale neplatí pro energeticky úsporné žárovky.
Vyměňte své staré žárovky za ty energeticky účinnější s označením LED. Ty sice nějaké teplo vydávají také, ale ve srovnání s těmi běžnými je ho výrazně méně.

Okna otevřete až v noci

I když se občas i u nás objeví tropická noc, kdy teplota neklesne pod 20 °C, většina teplých dnů během léta naštěstí přináší chladnější noci. Toho je potřeba využít a otevřít okna dokořán, aby zahřátý vzduch v bytě vystřídal příjemný chladivý vánek. Pomoci tomu můžete i tak, že dáte do okna větrák a nasměřujete jej tak, aby do místnosti vháněl studený noční vzduch.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky