Jak udržet alergii na svého mazlíčka pod kontrolou?

Jak udržet alergii na svého mazlíčka pod kontrolou?

Psa, kočku nebo jiné domácí zvíře mají doma miliony lidí po celém světě. Pro mnoho z nich je jejich mazlíček plnohodnotným členem rodiny a život bez nich si neumí představit. Co když ale nastane situace, že na svého miláčka začnou být alergičtí a při každém kontaktu s nimi sýpou a smrkají o sto šest? Zbývá jim něco jiného, než se svého zvířecího parťáka zbavit? Dnes už naštěstí ano, stačí dodržovat zásady správného soužití a nevystavovat se zbytečnému riziku.

Co je to alergie?

Nejdřív si pojďme vysvětlit, jak se to vlastně může stát. K alergické reakci dochází, když imunitní systém přehnaně reaguje na cizí látku zvanou alergen. Alergeny samy o sobě jsou neškodné, nežádoucí příznaky způsobuje extrémní reakce našeho těla na ně.

V každém věku může náš imunitní systém vytvořit jedinečné proteiny zvané protilátky, které jsou naprogramovány tak, aby rozpoznaly a reagovaly na konkrétní alergen, dokonce i na ten, se kterým se setkáváme celý život. Až bude osoba vystavena tomuto alergenu příště, imunitní systém jej rozpozná a zaútočí a způsobí alergickou reakci s přidruženými příznaky. Ačkoli se u kohokoli může kdykoli objevit alergie, některé rodiny jsou k ní náchylnější.

Jak se s mazlíčkem neukýchat k smrti?

Pokud tedy přijde moment, kdy ve společnosti svého čtyřnohého miláčka začnete znenadání smrkat, sýpat a kýchat, a alergické projevy vás neohrožují na životě, doporučujeme vyzkoušet následující opatření:

1. Nechte se vyšetřit na alergologii

V první řadě si nechte udělat testy, jestli je zdrojem alergických příznaků opravdu vaše zvířátko. Může se totiž snadno stát, že jste alergičtí „pouze“ na druh pylu, který se uchytil vašemu pejskovi na srsti při procházce v lese. V takovém případě stačí pejska pravidelně koupat a máte vyhráno.

2. Nastavte pravidelnou očistnou kúru

Nic neodstraní alergeny žijící v srsti a kůži domácích zvířat lépe než pořádná koupel. Koupání domácích mazlíčků jednou týdně pomáhá udržet hladinu lupů na nízké úrovni a obvykle nepoškodí jejich srst nebo kůži, pokud zvolíte jemný šampon vyrobený přímo pro ně. Mezi koupelemi jemně protřete srst vašeho mazlíčka hypoalergenními dětskými ubrousky bez parfemace pro odstranění srsti nebo zachyceného pyl. Pokud je to možné, tyto procesy provádějte venku a svěřte je nealergickému partnerovi nebo dítěti.

Vyhněte se také přímému kontaktu s jinými zvířaty, hlavně pokud víte, že nemají takové hygienické návyky jako váš mazlíček. Zbytečně byste si zadělali na zdravotní problémy.

3. Udržujte v ložnici bezalergenní zónu

Vytvořte ve své ložnici zónu "bez alergií" a přísně do ní zakažte vstup domácího mazlíčka. Už vůbec by neměl mít přístup do postele. Pokud své zvířata do postele pustíte, zvyšujete se vystavení nejen srsti domácích mazlíčků. Běžné alergeny, jako je pyl a prach, se mohou držet na srsti zvířete. Pokud je necháte na své posteli, alergeny se přenesou do vaší matrace, odkud už je budete dostávat pouze velmi těžko.

4. Často uklízejte podlahu a nábytek

Takové to nutné zlo, které zná každý – vysát, vytřít zem, utřít prach. U alergiků by měl úklid probíhat opravdu často a pečlivě. Více tipů, jak udržovat čistý vzduchu, najdete zde.

5. Používej kvalitní čističku vzduchu s vyměnitelnými filtry

Čističky Airbi s HEPA filtrem zachytí až 99,95 % všech alergenů a nečistot ze vzduchu. Pro představu propustí zpět do místnosti pouze 5 částic z 10 000, a to už je opravdu dramatický rozdíl. Zbaví vás nejen zvířecích chlupů, ale taky kousků jejich kůže a jiných pylových a prachových alergenů, bakterií, virů nebo syntetických karcinogenů.

6. Léčba alergie

Pokud tato režimová opatření nepomůžou a alergické příznaky jsou stále stejné nebo ještě horší, je zde stále možnost v podobě léčebných procedur. Mezi hlavní způsoby léčby alergií na domácí mazlíčky patří imunoterapie (injekce proti alergii), steroidní a antihistaminové nosní spreje a antihistaminické pilulky. Kombinace správných přístupů s největší pravděpodobností umožní alergické osobě žít s domácími mazlíčky.

Bonusový tip: Oblečte svého mazlíčka.

Ne, neděláme si legraci. Když na svého psa nebo kočku navléknete úbor pro domácí mazlíčky, omezíte šíření srsti a množství dalších alergenů, která se na srst nachytá, když je venku. Umožní vám ho také hladit a přitom omezit váš kontakt s jeho srstí.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky