Rozpálený byt v létě. Pomůže ventilátor nebo je nutná klimatizace?

Rozpálený byt v létě. Pomůže ventilátor nebo je nutná klimatizace?

Už je tady zase. Léto, období rozpáleného vzduchu, zvýšené spotřeby zmrzliny a zpoceného oblečení. Není nic horšího, než čůrek potu stékající po lepkavé kůži při sebemenším pohybu. A když už přežijete šílené horko přes den, je tu ještě peklo noci ve vyhřáté ložnici, ve které nezaberou ani ti největší spáči. Hlavou se pak honí myšlenky, které splývají v jedinou - jak domov zchladit? Stačí mi ventilátor nebo mám investovat do dražší klimatizace?

Už je tady zase. Léto, období rozpáleného vzduchu, zvýšené spotřeby zmrzliny a zpoceného oblečení. Není nic horšího, než čůrek potu stékající po lepkavé kůži při sebemenším pohybu. A když už přežijete šílené horko přes den, je tu ještě peklo noci ve vyhřáté ložnici, ve které nezaberou ani ti největší spáči. Hlavou se pak honí myšlenky, které splývají v jedinou - jak domov zchladit? Stačí mi ventilátor nebo mám investovat do dražší klimatizace?

Jak jste možná uhodli, odpověď se může lišit v závislosti na několika faktorech. Abyste zvolili nejlepší řešení pro váš domov, je potřeba nejdříve zjistit, jak jednotlivé technologie fungují a jak se chovají.


Airbi ZEPHYR jako jeden z mála ventilátorů pokryje opravdu celou místnost
 

Technologie pro domácí pohodu

Přestože ventilátory i klimatizace pomáhají zůstat v chladu velmi odlišnými způsoby, oba využívají především chladicí výkon odpařování.

Ventilátory foukají vzduch přes vaši pokožku, což podporuje odpařování vlhkosti. Odpařování je endotermický proces, což znamená, že vlhkost absorbuje teplo ze svého okolí, když se mění na páru. Část toho, co dělá ventilátory tak účinnými, je, že neochlazují nutně celou místnost, ale hlavně vás.

Klimatizace využívají stejný mechanismus, ale mnohem složitějším způsobem. Uvnitř vaší klimatizace je spirála chladicí kapaliny, která neustále prochází odpařováním a kondenzací. Vzduch je nasáván do klimatizace a ochlazen procesem odpařování. Ke kondenzaci dochází jinde v jednotce, takže teplo  mimo váš domov. Ve zkratce - chladicí kapalina absorbuje horko z místnosti a vyhání jej ven.

Provoz klimatizace stojí i 100x víc

Klimatizace potřebuje pro přenos tepla podstatně více energie než ventilátor, který fouká vzduch na vaši pokožku. Nechat se ovívat větrákem je proto výrazně energeticky a tím pádem i ekonomicky úspornější. Ventilátory spotřebují přibližně 1 % elektrické energie spotřebované klimatizací. Klidně tak můžete nechat ventilátor běžet celých 24 hodin a přesto spotřeuje méně energie, než kdybyste na 15 minut zapnuli klimatizaci. Pokud tedy chcete ušetřit, a ještě vám záleží na vaší ekologické stopě, ventilátor je jasná volba. Aspoň ve většině případů. Jsou totiž situace, kdy nepomůže ani ten nejvýkonnější ventilátor na světě.

Při tropech ventilátor nepomůže

I když je to ventilátor v mnoha případech ideální, měli byste zvážit jeho používání, když začne být opravdový hic. Tím, že urychluje odpařování vlhkosti z pokožky ventilátory totiž umocňují také dehydrataci a narušení rovnováhy elektrolytů. Pokud to trvá delší dobu, mohou se projevit různé zdravotní problémy - od poruch srdečního rytmu přes svalové křeče až po nervový kolaps. Proto odborníci nedoporučují používat ventilátory při teplotě vyšší než 35 °C, kdy je opravdu nejlepším řešením klimatizace. Je ale otázkou, kolik takových dnů v našich zeměpisných podmínkách během léta přijde, a jestli se investice do ní vyplatí. Mobilní varianta vás totiž vyjde minimálně na 10 000 Kč, nástěnná varianta pak dvojnásobek. Spolehlivý stolní větrák oproti tomu seženete bez problémů do tisícovky, opravdu špičkový celopokojový ventilátor pořídíte už kolem 2 500 Kč. A pokud je budete správně používat, drtivou většinu letních dnů si s nimi bez problémů vystačíte.


Stolní ventilátor Airbi BLADE

Klimatizace vysušuje vzduch

Vzhledem k principu fungování s sebou nese klimatizace ještě jednu vlastnost, která u ventilátorů nehrozí. Výrazně totiž vysušuje vzduch v místnosti, což může mít za následek vysychání sliznic a tím narušení přirozené bariéry lidského těla. Pokud k tomu dochází dlouhodobě, snadno pak do našeho organismu vnikají patogeny v podobě bakterií, virů nebo plísní, které by jinak zachytil vlhký povrch sliznic. A pak už je jen krůček k nejrůznějším onemocněním. Nemluvě o tom, že projevy suchého vzduchu - sucho v ústech, rýma a podrážděné oči a oblast krku - nejsou zrovna příjemné.

Výhody a nevýhody ventilátorů

VýhodyNevýhody
Ventilátory mají výrazně nižší vstupní náklady a jsou také méně nákladné na provoz. Navíc jsou oproti klimatizaci prakticky bezúdržbové.Ventilátory fungují pouze při teplotách do 35 °C.
Ventilátory neprodukují žádné škodlivé plyny. To znamená menší uhlíkovou stopu a lepší kvalitu vzduchu v interiéru.Lopatky ventilátoru mohou představovat určité bezpečnostní riziko.
Ventilátory lze přesouvat po domě a umisťovat je podle potřeb.Neposkytuje stejnou úroveň chlazení jako klimatizace.
Ventilátory není třeba zdlouhavě instalovat. Zapojení je rychlé a snadné ve srovnání s velkým úsilím a náklady, které vyžaduje instalace klimatizace. 


Výhody a nevýhody klimatizace

VýhodyNevýhody
Klimatizace je vhodnější tam, kde je třeba ochladit velký prostor.Provozní a počáteční náklady klimatizací jsou mnohem vyšší než u ventilátorů (až stonásobně).
Díky filtrům může klimatizace částečně i čistit vzduch. Je ale třeba pravidelná výměna, jinak hrozí kontaminace.Klimatizace je třeba plánovat již při projektování domu, zejména v případě centrálních klimatizací. Zároveň vyžadují pravidelnou údržbu a zdlouhavou instalaci.
Při vysokých teplotách (nad 35 °C) je klimatizace prakticky jediným způsobem, jak místnost zchladit.Klimatizace obsahují potenciálně škodlivá chladiva. U starších klimatizací je toto riziko ještě větší, tyto plyny se stávají zdrojem poškození ozonové vrstvy.
 Klimatizace výrazně vysušuje vzduch a tím zadělávají na zdravotní problémy spojené se suchými sliznicemi.

 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky