5 tipů pro správnou údržbu vašeho odvlhčovače vzduchu

5 tipů pro správnou údržbu vašeho odvlhčovače vzduchu

Přicházející podzim s sebou přináší přírodní divadlo plné barevného listí, lesklých kaštanů a úchvatných západů slunce. Často je ale doprovázeno sychravým a studeným počasím plným deště a vlhka. S tím souvisí i zvýšení vlhkosti v domácnostech. Díky nižším venkovním teplotám se totiž méně větrá, což bude při letošních cenách za topení platit dvojnásob. Nedostatečná ventilace znamená, že vzduch zvlhčený dýcháním, vařením nebo sprchováním nemá z domu kudy ven. Naštěstí je tu ale moderní technologie v podobě odvlhčovače vzduchu, který nám vytrhne vlhký trn z paty. Pojďme se tedy podívat, jak na jejich údržbu, aby fungovali hladce po celou zimní sezonu.

Pokud ještě odvlhčovač nevlastníte, ale máte pocit, že je u vás vlhkost vzduchu vysoká, doporučujeme si nejprve pořídit pokojový vlhkoměr. Svými rozměry je zanedbatelný, jeho přínos ale může být naprosto klíčový pro zdraví vaše i vaší domácnosti. Kontrola aktuální vlhkosti pomocí vlhkoměru je nejsnazší věcí na světě. Například vlhkoměry Airbi koupíte doslova za pár stovek a udělají vám parádní službu. Pokud ukazují mezi 40 - 60 % relativní vlhkosti, pak je všechno v pořádku a nic řešit nemusíte.Je chytré provádět pravidelnou údržbu, aby bylo zajištěno, že stroj běží tak hladce a efektivně, jak jen může. Pokud ale hodnota v místnosti šplhá k 70 % a výš, měli byste začít o odvlhčovači vážně uvažovat. Při dlouhodobě vysoké vlhkosti hrozí vzduch prosycený plísněmi, které způsobují v lepších případech alergii, v těch horších chronické respirační problémy nebo dokonce rakovinné bujení.

Pokud už odvlhčovač máte, je rozumné provádět pravidelnou údržbu, aby přístroj šlapal jako hodinky. Co tedy můžete udělat pro to, aby byl váš odvlhčovač v co nejlepším stavu?

1. Přečtěte si uživatelskou příručku

Nejprve se ujistěte že jste si uschovali uživatelskou příručku, resp. návod k použití. Právě tam najdete konkrétní tipy a doporučení, jakých kroků se držet během údržby. Každý přístroj je jedinečný, proto je důležité mít návod přímo pro váš přístroj. Majitelé odvlhčovače Airbi SPONGE najdou návod zde.

2. Zkontrolujte čidla a filtry

Pokud má váš přístroj čidlo vlhkosti, dbejte na to, aby bylo vždy čidsté a suché. Některé odvlhčovače, tak jako třeba Airbi SPONGE, mají také filtr pro čištění vzduchu od plísní a dalších načistot. Ten doporučujeme pravidelně vysát pro prodloužení jeho životnosti. Pokud má přístroj indikátor kvality filtru, zkontrolujte, jestli není potřeba filtr vyměnit

3. Očistěte lopatky ventilátoru

Stejně jako na ostatních předmětech i na lopatkách ventilátoru se usazuje prach. Proto je dobré lopatky a vnitřní součástky odvlhčovače pravidelně očistit pomocí vysavače nebo proudu stlačeného vzduchu. Díky plechovce vzduchu s trubičkou se dostanete i tam, kam se vysavač nedostane a pročistíte důkladně všechny průduchy v přístroji.

4. Nádoba na čistou vodu

Po vypnutí jednotky vyjměte nádobu. Umyjte ji teplou vodou a malým množstvím mycího prostředku na nádobí. Dovnitř nádoby nalijte ocet nebo roztok kyseliny citronové a nechte pár minut působit. Poté ji důkladně propláchněte pod tekoucí vodou. Snížíte tím jakoukoli možnost usazování vodního kamene, plísní a dalších nečistot v nádobě.

5. Zkontrolujte plováček

Aby přístroj fungoval správně včetně funkce bezpečnosti pojistky, musí být v dobrém stavu plováček hladiny vody. Pokud plováček nefunguje správně, nemusí zajistit automatické vypnutí v případě plné nádoby. Voda pak může z přístroje vytéct a způsobit zkrat nebo poškodit podlahu a předměty v okolí. Proto vždy zkontrolujte, jestli se plováček pohybuje volně a není obalen nánosem vodního kamene. Pokud by nebyl čistý, namočte jej na pár minutdo octu nebo kyseliny citronové a poté jej opláchněte proudem vody.

Pokud budete dodržovat tyto zásady a postupy, měl by váš odvhlčovač fungovat bez problémů. V případě výskytu komplikací se obraťte na svého prodejce nebo výrobce. V případě přístroje Airbi SPONGE nám můžete napsat na servis@bibetus.cz nebo zavolat na telefonní číslo +420 733 133 770.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky