Proč zvlhčovat vzduch?

Proč zvlhčovat vzduch?

Proč bychom měli mít doma vlhký vzduch? Jak moc vlhký vzduch je optimální a nestačilo by jen položit mokrý hadr na topení?

Protože pobyt ve vytápěných místnostech s příliš nízkou vlhkosti ovzduší může být nejen nepříjemný, ale i zdravotně závadný. Optimální vlhkost je okolo 50%, není však vyjímkou, že v mnoha našich domácnostech v zimních měsících klesá i pod hladinu 20%.

Při nízké vlhkosti se vysušuje a tím i narušuje sliznice dýchacích cest. Důsledkem je dráždění ke kašli a častá onemocnění dýchacích cest zejména u dětí, popraskané rty, škrábání v krku. Trpí i pokožka. Je vysušená, podrážděná, tvoří se vrásky. Při suchém vzduchu vzniká statická elektřina, elektrické výboje jsou velice nepříjemné a mohou poškodit elektronické přístroje. Suchý vzduch negativně působí na předměty ze dřeva, hudební nástroje, starožitnosti a obrazy.

Vzduch v místnosti můžeme zvlhčit mnoha způsoby. Možná ještě máte doma keramické nádoby na vodu, které se zavěšují na radiátory, nebo na topení pokládáte mokrý hadr. Ano, krátkodobě a lehce vlhkost v místnosti zvýšíte, ale výsledek nebude dostatečný a především riskujete, že do vzduchu vypustíte i množství bakterií. Mnohem lepší variantou je zvlhčovač vzduchu, který dokáže vlhkost sám regulovat, zvlhčí vzduch v celé místnosti a uvolní do něj jen molekuly vody bez bakterií.

Zvlhčovače vzduchu jsou z výše uvedených důvodů doporučovány odborníky do bytů, domů, hotelů, kanceláří, pro školní i předškolní zařízení.

Další novinky