Umí pokojové rostliny nahradit čističku vzduchu?

Umí pokojové rostliny nahradit čističku vzduchu?

O některých pokojovkách se traduje, že mají fantastickou schopnost čistit vzduchu od nečistot. Jak silná ale tahle jejich schopnost je? Vyrovnají se výkonem čističkám vzduchu? Rozhodli jsme se, že téma trochu rozpitváme, abychom mohli tuhle bájnou schopnost jednou provždy potvrdit nebo vyvrátit.

O rostlinách většinou uvažujeme hlavně jako o krásných doplňcích našeho domova, které do něj přináší kus přírody zvenčí, a jejichž společnost je na pohled velmi příjemná. Rostliny údajně mohou být užitečné také pro naše zdraví díky svým schopnostem čistit vzduch. Je to ale skutečně pravda?

Zelená studie NASA 

Rostliny ovlivňují kvalitu prostředí několika způsoby. Zvlhčují vzduch, mění oxid uhličitý na kyslík... s čištěním vzduchu od nečistot je to ale u pokojovek trochu složitější. Abychom celé situaci lépe porozuměli, je potřeba vrátit se zpátky v čase. Na začátku stojí vědecká studie americké vesmírné agentury NASA z konce 80. let minulého století, která se stala základem teze o čisticích schopnostech rostlin. Studie se snažila vyřešit problém, jak z hermeticky uzavřených objektů (laboratoře, kosmické lodě atd.) odstranit těkavé organické sloučeniny (VOC, z angl. volatile organic compounds), tedy druh látky znečišťující ovzduší, který na rozdíl od pevných částic v té době nebylo možné odstranit ze vzduchu pomocí filtrů. Dnes už víme, že benzen, formaldehyd a další VOC ze vzduchu spolehlivě odstraní filtr s aktivním uhlím, nicméně ten tehdy ještě neexistoval. Studie tak došla k závěrům, že v malých vzduchotěsných prostorách rostliny VOC skutečně zachycují poměrně efektivně.


Vzduchotěsně uzavřený raketoplán NASA Discovery

Domov není hermeticky uzavřená laboratoř

Super, takže rostliny fungují podobně jako čistička všude? Bohužel ne. Domov není vzduchotěsně uzavřený prostor - má okna, dveře a skuliny, skrz které proudí vzduch dovnitř a ven. Dovnitř se tak dostane mnohem více nečistot a jejich množství neustále přibývá. Takový objem nečistot už rostliny v běžném počtu nejsou schopny zachytit, což potvrzují i další vědecké testy a studie. Například podle profesora architektonického a environmentálního inženýrství Michaela Waringa z filadelsfké Drexel University byste museli do kanceláře 3 x 3 metry umístit asi 1000 rostlin, abyste dosáhli stejné úrovně čištění vzduchu, kterou zajistí běžná kancelářská vzduchotechnika. A to se stále bavíme pouze o těkavých organických látkách, s ostatními nečistotami si rostliny poradí nepoměrně hůř anebo vůbec.

Kdy rostliny spíše škodí?

Pokud to s rostlinami v interiéru přeženete, bude se kvalita vzduchu spíše snižovat. Už jsme zmiňovali, že rostliny vzduch zvlhčují. Takže když jich umístíte na malý prostor příliš mnoho, dramaticky se zvedne i vlhkost vzduchu a s ní riziko vzniku plísní na zdech, která je zdraví velmi nebezpečná. Rostliny zároveň mohou být zdrojem alergenů, kromě pylu totiž lákají také různé mikroorganismy a alergeny, a v neposlední řadě také otravný hmyz. Problémy navíc mohou způsobit pokojovky i v ložnici, v noci totiž pozmění svůj rytmus a místo oxidu uhličitého začínají dýchat pro nás tolik potřebný kyslík.


Správné větrání je velmi důležité
 

Jak tedy o vzduch pečovat?

Jak vyplývá z předchozího textu, v běžném počtu nemají rostliny v našem interiéru na čistotu vzduchu prakticky žádný vliv. To potvrzuje také Stanley Kays, emeritní profesor zahradnictví na univerzitě v Georgii. Mnohem větší efekt má podle něj pravidelné a důkladné větrání, kdy se vymění "vydýchaný" vzduch z místnosti za čerstvý přísun zvenčí.

Pokud ale chcete mít jistotu, že ve vašem domácím vzduchu nepoletují nebezpečné bakterie, plísně a roztoče, viry, nebo třeba právě organické a chemické sloučeniny, jediným řešením je výběr kvalitní a spolehlivé čističky vzduchu s kombinací HEPA filtru a filtru s aktivním uhlím, která vaše plíce před těmito nečistotami ochrání. A postavit ji můžete třeba vedle vašeho oblíbeného fíkusu. Navíc můžete říct, že máte doma lepší technologii, než měla NASA před 30 lety, a to je přece cool, ne? :)


Chytrá č​​istička vzduchu Airbi SPRING

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky