6 tipů pro výběr čističky vzduchu, která ochrání váš domov (nejen) před viry

6 tipů pro výběr čističky vzduchu, která ochrání váš domov (nejen) před viry

Kvalitní čistička si hravě poradí se škodlivinami, které vám doma poletují ve vzduchu. Zachytí viry, bakterie, plísně nebo třeba pyly. Tyto nečistoty se při běžném provozu domácnosti dostávají do vašeho těla a způsobují pěknou neplechu - třeba potíže s dýcháním, kašel nebo celoživotní alergie. Pokud je vzduch výrazně znečištěný, nepomůže ani časté větrání, které navíc může situaci díky venkovnímu smogu ještě zhoršit. V takové situaci se nabízí řešení v podobě čističky vzduchu. Poradíme, jak při výběru postupovat a na co si dát pozor.

Pokud s výběrem čističky vzduchu nemáte zkušenost, doporučujeme řídit se následujícími tipy, které později oceníte při provozu. Jen tak ji budete moct využívat opravdu naplno

1. Tichý, ale výkonný ventilátor

Čím větší má čistička vzduchový výkon, tím lépe. Pokud máte alergii, potřebujete, aby se vzduch v místnosti protočil alespoň 3-4x za hodinu. Pokud hledáte čističku do opravdu velkého prostoru, mrkněte na Airbi SPACE, která zvládne čistit prostor o velikosti 160 m2.  

Zjistěte si také, jak je čistička hlučná. Pokud ji chcete využívat i v ložnici, měla by mít noční režim, nebo aspoň možnost vypnutí podsvícení, jako třeba čistič vzduchu Airbi GUARD. Kromě čistoty vzduchu totiž významně ovlivňuje kvalitu našeho spánku i dostatečná tma a klid.Airbi GUARD je skvělý parťák do ložnice nebo dětského pokoje
 

2. Automatický provoz a jednoduchá manipulace

Nespoléhejte na to, že si jedna čistička bez manipulace poradí se vzduchem v celém bytě. Funguje hlavně v místnosti, do které ji postavíte. Ověřte si, jestli se dá jednoduše přenést z místa na místo, tak jako třeba čistička REFRESH, která má madla po stranách a váží jen 5 kg.

Kvalitní čističku poznáte i podle toho, že má automatický provoz. Sama vyhodnotí, kolik nečistot se v ovzduší pohybuje a přizpůsobí tomu svůj program.


Porovnání velikostí různých částic

3. HEPA filtr zachycující viry (včetně koronaviru)

Důležitá vlastnost, kterou musí splňovat každá kvalitní čistička vzduchu. HEPA filtr vyvinula NASA jako ochranu před radioaktivními částicemi. Jde o hlavní složku, která zachycuje všechny nežádoucí částice téměř na 100 % - z 10 000 částic, které začínají na velikosti 0.3 mikronů, propustí pouze 3.

Přestože mají nanočástice, jako například viry (včetně koronaviru COVID-19), velikost pouze 0,1 mikronu, HEPA filtr je dokáže díky svým vlastnostem minimálně částečně zachytit. Potvrzuje to studie od NASA, podle které HEPA filtr dokonce zachytí viry s 99,99998% účinností. HEPA filtr si dále poradí s bakteriemi, pyly, roztoči, prachem nebo třeba plísněmi, které by se jinak dostaly do vašeho těla. 

4. Další filtry a doplňky

Zjistěte si, jestli má další užitečné funkce a filtry. Patří sem:

 • Omyvatelné předfiltry - zabraňují tomu, aby se do hlavního filtru čističky dostaly vlasy, chlupy atd. Jsou jednoduché na údržbu, můžete je umýt.
 • Filtry s aktivním uhlím - poradí si s pachy jako je formaldehyd, který dráždí spojivky a sliznice horních cest dýchacích.
 • UV lampa - přispívá ke sterilizaci virů a bakterií v ovzduší, snižuje tak riziko šíření chřipky a jiných virových onemocnění.
 • Antibakteriální filtr - zbavuje vzduch bakterií a omezuje vznik plísní.
 • Katalytický filtr - rozkládá nebezpečné látky jako benzen či čpavek. Uvolňují se z nových koberců, oblečení, nábytku atd.
 • Ionizátor - vytváří ionty se záporným nábojem a zajišťuje tak čerstvý vzduch v místnosti.

Doporučujeme například čističky vzduchu SPRING, která splňuje všechny výše uvedené body. Navíc získala atestaci od Státního zdravotního ústavu. Můžete se proto spolehnout, že si s nečistotami u vás doma hravě poradí.


Airbi SPRING - nejlepší čistička do větších místností

5. Dostupnost filtrů

Nejdůležitější součástí čističek jsou filtry. Ty mají ovšem nějakou životnost a musíte je jednou za čas vyměnit. Vybírejte si proto takovou čističku, u které máte jistotu, že náhradní filtry seženete i za několik let. Jinak byste si museli pořídit komplet novou čističku. U Airbi máte jistotu, že příslušenství budeme nabízet i dlouhé roky poté, co ukončíme prodej přístroje.

6. Více užitečných funkcí

Dobrá čistička by měla mít další užitečné funkce podle toho, co zrovna potřebujete. Patří sem například:

 • Zvlhčovač - na vlhkost vzduchu se často zapomíná, i ta má velký vliv na obranyschopnost organismu vůči patogenům. Důležité je udržovat její hodnotu kolem 50 %. Kombinovaný přístroj čistička/zvlhčovač může vyřešit všechny problémy se vzduchem najednou, doporučit můžeme třeba pračku vzduchu MAXIMUM s automatickým udržováním ideální hodnoty vlhkosti.
 • Displej - pro lepší přehled o tom, co čistička právě dělá, některé ukazují například i množství nečistot ve vzduchu.
 • Dětský zámek - ideální, pokud máte doma malé děti a neradi byste, aby se z čističky stala jejich hračka.
 • Indikace výměny filtru - poradí vám, kdy je načase vyměnit starý filtr za nový. To je velmi důležité pro to, abyste filtry nepoužívaly i poté, co ztratí svou čisticí schopnosti. Tuto funkci najdete u všech čističek vzduchu Airbi.
 • Časovač - nastavíte si, odkdy dokdy má čistička pracovat. 
 • A další funkce, jako třeba noční režim, bezpečnostní pojistka při otevření, různé pracovní režimy atd.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky