Jak vzniká prach a jak se jej efektivně zbavit?

Jak vzniká prach a jak se jej efektivně zbavit?

Když přemýšlíte o prachu, asi vás ani nenapadne, že tyto drobné částice jsou nebezpečné. Zástupci vědy to ale vidí jinak. Prachové částice ve vzduchu mají významný dopad na náš dýchací systém, zejména na plíce. Opakované dráždění dýchacího systému může mít vážné zdravotní následky a často má fatální důsledky. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, co vlastně prach tvoří?

Venku prach obvykle leží na zemi, kde je viditelný pouhým okem, a tvoří jej nejčastěji písek nebo nečistoty. Dokud se nedostane do vzduchu, žádné nebezpečí pro naše zdraví nepředstavuje. Uvnitř budov a hlavně domácností je ale riziko, že se prach do vzduchu dostane, mnohem větší. Navíc i jeho složení je výrazně jiné. Domácí prach je většinou tvořen částicemi odumřelé kůže, ať už lidských nebo zvířecích obyvatel. Dalšími složkami jsou vlasy a chlupy, vlákna oblečení, části mrtvých brouků, mikroplasty, pyl, bakterie nebo zrnka půdy. V podstatě se dá říct, že složení prachu je v každé domácnosti trochu jiné a vypovídá o našich zvycích a stylu života.


Mnohonásobně přiblížený prach složením překvapí

Je prach nebezpečný? Jak pro koho

Lidé s prachem žijí a vdechují jej od nepaměti. Proto také většina lidí s prachem problém nemá. Jsou ale rizikové skupiny, kterým prach působí značné potíže. Jde zejména o starší osoby, malé děti a další skupiny, které jsou náchylné k alergickým reakcím. Senioři mají oslabené plíce a imunitní systém, jakákoliv další složka, která organismus zatěžuje, může způsobit vážné problémy.

To platí i u malých dětí, které mají „nový“ a nezkušený imunitní systém. Ten se proti virům, bakteriím a dalším infekcím teprve učí bojovat. I zde platí, že pokud musí bojovat s dalšími komplikacemi, může být imunitní systém přetížen nebo reagovat přehnaně. Nejčastější projevy alergie naštěstí nebývají příliš dramatické – ve většině případů jde o svědění očí, rýmu nebo kožní vyrážku. Pokud je ale reakce závažná, může dojít až k anafylaktickému šoku.


Alergie dokáže být pěkně nepříjemná

Jak se prachu zbavit? Vysávejte se zapnutou čističkou

Dům byste měli pravidelně uklízet, hlavně pokud v něm trávíte více času, třeba teď v období koronaviru na home office. Určitě stojí za to vyzkoušet některé tipy, jak udržet vzduch doma čistý. Pravidelné utírání prachu z nábytku a podlah je obranou číslo jedna. Výbornou službu vám udělá i vysavač. Buďte ale opatrní, pokud jste na prach alergičtí, vysavač totiž část prachu rozvíří po místnosti. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je nechat vysavač použít někoho, o kom víte, že nebude mít při vdechování prachu žádný problém.


Vysávání se zapnutou čističkou vzduchu pomáhá proti prachu nejvíc


Čistička vzduchu je pravděpodobně zařízení číslo jedna, které můžete použít k odstranění prachu z vašeho domova. Čistička vzduchu s HEPA filtrem dokáže odstranit až 99,97% částic ve vzduchu, včetně mikroskopického prachu, který je nejnebezpečnější. Použití je maximálně jednoduché - stačí čističku připojit a zapnout. Pokud má čistička vzduchu senzory pro detekci kvality vzduchu, tak jako čističky značky Airbi, bude pracovat v automatickém režimu. Vůbec nejúčinnější je čističku a vysávání zkombinovat. Vysavač odstraní prach ze země a pokud se něco dostane do vzduchu, čistička vzduchu jej nasaje a odstraní.


Prach není nějaké nové monstrum u našich dveří. Je to součást našeho světa, se kterou žijeme po staletí. Jediná věc odlišná v moderním světě je, že nyní chápeme, že některé nemoci mohou souviset s jeho vdechováním. Proto v dnešní době můžeme jednat a žít zdravější život, než jsme byli schopni žít dříve.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky