Plísně v domě

Plísně v domácnosti jsou velkým strašákem. Kromě nevábného vzhledu a zápachu mohou plísně působit velké potíže našemu zdraví, zejména pokud jsme jim vystaveni dlouhodobě. Pokud tedy nestojíte o zdravotní problémy, doporučujeme se tohoto nezvaného hosta co nejrychleji zbavit. Nejlepším způsobem je kontrola a případné snížení vlhkosti v postižené místnosti.

Jak na vlhkost v interiéru?

Proč vznikají plísně a co s nimi dělat?

Proč vznikají plísně a co s nimi dělat?

V domácnosti, kde se pravidelně vaří, suší prádlo, sprchuje nebo myjí podlahy, vzniká vzdušná vlhkost. Pokud není odstraněna topením a větráním, snadno pak vznikají plísně.

Zásadním pojmem je rosný bod, což je teplota, při které se začne vlhkost ze vzduchu srážet na povrchu oken a zdí. Řešením je zvýšení povrchové teploty objektů (např. zateplením stěn) nebo použití speciálního odvlhčovače vzduchu pro snížení vlhkosti vzduchu.

 

upload/produkty/digit/airbi-digit-front.jpg

Jak držet plísně na uzdě?

Nejdůležitějším faktorem, který vznik plísní ovlivňuje, je vlhkost. Proto je důležité kontrolovat její projevy na zdech, rámech oken a dalších místech, kde se nejčastěji kondenzuje, a která jsou pro plísně doslova rájem.

Stejně důležité je sledovat vlhkost vzduchu, která by se měla v zimě pohybovat kolem 50 %. S její kontrolou vám pomůžou specializované měřicí přístroje.

upload/temata/obrazky-obsah/plisen.jpg

Jsou plísně škodlivé?

Není plíseň jako plíseň. Některé plísně jsou užitečné, například pro výrobu sýrů nebo piva. Plísně, které se objevují v domácnosti, ale rozhodně prospěšné nejsou, naopak. Vyvolávají vážné dýchací potíže, které mohou skončit až astmatem. Některé plísně jsou až toxické a mohou trvale poškodit vnitřní orgány a imunitní systém, jsou karcinogenní a poškozují oběhový systém. Na ty si dejte obzvlášť pozor.

Vyhledejte nejbližšího prodejce

Prodejci a e-shopy