Horký a stojatý vzduch

V teplém létě by se každý nejradši viděl u vody, s vychlazeným drinkem v jedné ruce a s oblíbenou knížkou v druhé. Realita je bohužel jiná. Většinu léta strávíme uvnitř budov, kam si sluníčko a horký vzduch cestu vždycky najde. Dvojnásob to platí ve městské zástavbě, odkud nemá rozpálený vzduch kam uniknout.
Statistika mluví jasně:
Během léta bojuje doma s důsledky horka 9 z 10 Čechů.

Jak na horký vzduch?

Proč horký a nehybný vzduch tak vadí?

Proč horký a nehybný vzduch tak vadí?

Když se řekne léto, většině lidé se vybaví dovolená, odpočinek a v posledních letech bohužel taky nesnesitelné vedro. Když nastanou tropy, není před horkem úniku často ani doma. V obýváku se rozpálený vzduch ani nehne a postel v ložnici se mění v pekelné lože, kde je nadlidským úkolem vůbec usnout, natož si pořádně odpočinout. Navíc se nám hůř dýchá a naše tělo stojí obrana proti přehřátí spoustu sil. Často se tak motáme v začarovaném kruhu únavy, ze kterého pramení podrážděnost a snížená pracovní výkonnost.

Pokud nechcete v boji proti vedru investovat do klimatizace, je nejlepším řešením ventilátor, který umí stojatý vzduch pořádně rozhýbat.

upload/temata/obrazky-obsah/ventilator.jpg

Ventilátor nebo klimatizace?

Tento odvěký souboj nemá jednoznačného vítěze. Je jasné, že klimatizace ochladí místnost rychleji a účinněji. Na rozdíl od ventilátoru ale její pořízení stojí desítky tisíc a je nutné ji komplikovaně instalovat, což platí i v případě její mobilní verze. Klimatizace je náročnější na údržbu a navíc lidskému zdraví úplně neprospívá - vzduch podchlazuje a vysušuje a tím oslabuje naši imunitu vůči patogenům.

Ventilátor je naproti tomu podstatně levnější a bezúdržbový a nenutí vás dělat žádné stavební úpravy. větrák můžete přenášet do různých místostí a z hlediska zdraví máte jistotu, že nevystavuje tělo teplotních šokům a suchému vzduchu.

upload/temata/obrazky-obsah/okna-otevrena.jpg

Umění větrat

Pokud chcete mít během léta domov co nejchladnější, důrazně nedoporučujeme mít celý den otevřená okna. Naopak, větrat je vhodné pouze brzy ráno a pozdě večer, vždy na 15-30 minut. Během dne by měla být okna doslova zapečetěna, a co nejlépe zastíněna.

upload/temata/obrazky-obsah/stin-zaluzie.jpg

Stín je základ

Funkci stínění nejlépe splní venkovní rolety (pro úplné zatemnění) nebo žaluzie (s možností regulace propustnosti). O něco méně účinnější variantou pak jsou klasické vnitřní žaluzie a rolety. Poslední berličkou pro aspoň částečnou ochranu před slunečními paprsky jsou závěsy a záclony, i ty ale jsou lepší, než nechat slunce zaplavit váš domov.

Vyhledejte nejbližšího prodejce

Prodejci a e-shopy