Alergie

Respirační alergie začíná vždy podobně - pálení očí, ucpaný nos, dušnost či kýchání. Tyto alergické projevy jsou velmi nepříjemné a pravidelnou zkušenost s nimi má už každý třetí Čech. Nejčastějšími původci jsou pyly trav a stromů, prachoví roztoči nebo zvířecí chlupy. Neřešené problémy se postupem času zhoršují a zasahují do života čím dál víc.

Jak na alergie?

Vězněm ve vlastním těle

Vězněm ve vlastním těle

Alergie nebo astma dokáže často zkomplikovat život natolik, že musíme omezit nebo se úplně vzdát svých koníčků nebo sportovních aktivit. Ucpaný nos, dušnost, smrkání, časté kýchání a podrážděný krk negativně ovlivňuje i kvalitu spánku. Díky tomu se v práci hůř soustředíme a tím odvedený výkon klesá. Pokud si chceme od zmíněných projevů ulevit, stojí nás to nemalé peníze a čas strávený v ordinacích a lékárnách.

Mnohem výhodnější je proto dodržovat režimová opatření, ať máte klid aspoň doma - často uklízet podlahy a nábytek od pylu a prachu, dodržovat pravidelnou hygienu, měnit často lůžkoviny a pořídit si čističku vzduchu pro odstranění alergenů poletujících ve vzduchu.

Způsoby čistění vzduchu

HEPA filtr

HEPA filtr je to nejdokonalejší, co můžete v oboru filtrace vzduchu najít. Jde o skelné mikrovlákno mnohonásobně přeložené do tvaru skládací harmoniky. Původně měl tento hustý shluk vláken sloužit jako ochrana před radioaktivními částicemi, ale postupně se začal používat pro filtrování vzduchu i v klimatizacích, vysavačích nebo čističkách vzduchu. Filtry HEPA typu bývají často v kombinaci s filtrem s aktivním uhlíkem pro zachycení plynů a pachů.

Účinnost filtrů HEPA typu je při čištění vzduchu velmi vysoká a může se blížit až 100 % zachycených bakterií, virů, prachu a roztočů, pylu, syntetických látek a dalších nečistot. Filtr tyto částice váže hluboko do své struktury a nepustí je dál. Má tedy určitou adsorpční kapacitu a jednou za čas je nutné jej vyměnit.

Elektrostatický filtr

Jak už název napovídá, tento filtr zachycuje částice pomocí principu statické elektřiny. Jeho filtrační schopnosti jsou také dobré (kolem 95 %), ale na HEPA filtr to v tomto ohledu nestačí. Jinými slovy - tam, kde přes HEPA filtr projdou jen 5 částice, jich elektrostatický filtr propustí 500.

Výhodou elektrostatického filtru může být jeho omyvatelnost, takže při zanesení stačí očistit a tím odpadá potřeba jej měnit. Na druhou stranu údržba tohoto filtru je často obtížná, zejména pokud přijde do styku s cigaretovým kouřem. Dehet umí kovovou mřížku doslova zalepit, a navrácení do původního stavu vás bude stát spoustu času a nervů.

Pračky vzduchu

"Praní" vzduchu používá vodu jak přírodní filtr pro zachycení nečistot ze vzduchu. Tento princip je využíván tam, kde je vzduch znečištěný a zároveň velmi suchý, pračky vzduchu jsou vzduch velmi účinně zvlhčují.

Hlavní roli při filtraci přes vodu hrají zvlhčené filtrační disky, které se otáčí ve vodě a při tom na nich ulpívají pylové a prachové částice z okolního vzduchu. Ty jsou následně spláchnuty do vody.

Účinnost samotného vzduchu přes vodu je o něco nižší než u prvních dvou principů, často ale bývá v kombinaci s dalšími filtračními prvky, např. Plasma systémem nebo právě HEPA filtrem.

upload/temata/obrazky-obsah/viry.jpg

K čemu je Plasma systém?

Zjednodušeně řečeno jde o systém kladně a záporně nabitých částic, které mají za úkol zlikvidovat nebezpečné viry poletující vzduchem.

Více o plasma systému
upload/temata/obrazky-obsah/moderni-dum.jpg

Jak funguje ionizátor?

Ionizátor produkuje do vzduchu záporně nabité ionty, a tím vyrovnává hladinu kladně a záporně nabitých částic. Rovnováha mezi nimi pozitivně ovlivňuje lidské zdraví.

Více o ionizaci vzduchu
upload/blog_foto/cisty_vzduch.jpg

Jak si pomoct sami?

Čistička vzduchu je výborný pomocník, není ale samospásná. Abyste se příznakům alergie a astmatu vyhnuli tím nejširším obloukem, je nutné dodržovat určitá pravidla.

Tipy pro čistý vzduch

Vyhledejte nejbližšího prodejce

Prodejci a e-shopy