Čistý vzduch

Většinu svého času trávíme v budově, ať už doma, v práci nebo ve škole. I když to okem nevidíme, vzduch uvnitř budov je plný nebezpečných syntetických látek, bakterií, virů nebo plísní. Větráním zase do místnosti proudí městský smog. U citlivějších lidí a dětí je výsledkem dušnost, pálení očí nebo snížení obranyschopnosti a riziko nemoci.

Jak na nečistoty v ovzduší?

V čem znečištěný vzduch škodí?

V čem znečištěný vzduch škodí?

Pomocí našich smyslů zjistíme kvalitu vzduchu jen těžko. Částečně může pomoct čich, který rozezná zápach, ale už nezjistí množství pylu, prachu, bakterií, virů, těkavých sloučenin nebo formaldehydu. Tyto látky pak vnikají do našeho těla, aniž bychom to věděli. Pro alergiky, astmatiky a další pacienty mohou znamenat zhoršení příznaků nemoci. Při dlouhodobém vystavení pak mohou vyvolat u citlivějších osob (děti, senioři) vznik plicních nebo autoimunitních onemocnění.

Kvalitu vzduchu v interiéru se tak rozhodně vyplatí sledovat a v případě potřeby ji snadno upravit například pomocí čističky nebo pračky vzduchu.

Metody čištění vzduchu

Filtr typu HEPA

Filtr typu HEPA je to nejdokonalejší, co můžete v oboru filtrace vzduchu najít. Jde o skelné mikrovlákno mnohonásobně přeložené do tvaru skládací harmoniky. Původně měl tento hustý shluk vláken sloužit jako ochrana před radioaktivními částicemi, ale postupně se začal používat pro filtrování vzduchu i v klimatizacích, vysavačích nebo čističkách vzduchu. Filtry HEPA typu bývají často v kombinaci s filtrem s aktivním uhlíkem pro zachycení plynů a pachů.

Účinnost filtrů HEPA typu je při čištění vzduchu velmi vysoká a může se blížit až 100 % zachycených bakterií, virů, prachu a roztočů, pylu, syntetických látek a dalších nečistot. Filtr tyto částice váže hluboko do své struktury a nepustí je dál. Má tedy určitou absorpční kapacitu a jednou za čas je nutné jej vyměnit.

Elektrostatický filtr

Jak už název napovídá, tento filtr zachycuje částice pomocí principu statické elektřiny. Jeho filtrační schopnosti jsou také dobré (kolem 95 %), ale na HEPA filtr to v tomto ohledu nestačí. Jinými slovy - tam, kde přes HEPA filtr projdou jen jednotky částice, jich elektrostatický filtr propustí stovky.

Výhodou elektrostatického filtru může být jeho omyvatelnost, takže při zanesení stačí očistit a tím odpadá potřeba jej měnit. Na druhou stranu údržba tohoto filtru je často obtížná, zejména pokud přijde do styku s cigaretovým kouřem. Dehet umí kovovou mřížku doslova zalepit, a navrácení do původního stavu vás bude stát spoustu času a nervů.

Pračky vzduchu

"Praní" vzduchu používá vodu jako přírodní filtr pro zachycení nečistot ze vzduchu. Tento princip je využíván tam, kde je vzduch znečištěný a zároveň velmi suchý. Pračky vzduchu ovzduší velmi účinně zvlhčují.

Hlavní roli při filtraci přes vodu hrají zvlhčené filtrační disky, které se otáčí ve vodě a při tom na nich ulpívají pylové a prachové částice z okolního vzduchu. Ty jsou následně spláchnuty do vody.

Účinnost samotného čištění vzduchu přes vodu je o něco nižší než u prvních dvou principů, často ale bývá v kombinaci s dalšími filtračními prvky, např. plasma systémem nebo právě HEPA filtrem.

upload/temata/obrazky-obsah/viry.jpg

K čemu je Plasma systém?

Zjednodušeně řečeno jde o systém kladně a záporně nabitých částic, které mají za úkol zlikvidovat nebezpečné viry poletující vzduchem.

Více o plasma systému
upload/temata/obrazky-obsah/moderni-dum.jpg

Jak funguje ionizátor?

Ionizátor produkuje do vzduchu záporně nabité ionty, a tím vyrovnává hladinu kladně a záporně nabitých částic. Rovnováha mezi nimi pozitivně ovlivňuje lidské zdraví.

Více o ionizaci vzduchu
upload/blog_foto/cisty_vzduch.jpg

Jak si pomoct sami?

Čistička vzduchu je výborný pomocník, není ale samospásná. Abyste se doma znečištěnému vzduchu vyhnuli tím nejširším obloukem, je nutné dodržovat určitá pravidla.

Tipy pro čistý vzduch

Vyhledejte nejbližšího prodejce

Prodejci a e-shopy