Pomáhá čistička vzduchu proti šíření nemoci Covid?

Pomáhá čistička vzduchu proti šíření nemoci Covid?

V době, kdy všichni trávíme mnohem více času uvnitř budov, a Covid-19 opět nabírá na síle i v Česku, se opět nabízí otázka jak se v těchto chladných měsících co nejlépe chránit proti nákaze. Základem jsou samozřejmě protilátky získané z nemoci nebo očkování, možnost nákazy dále výrazně snižuje také dodržování pravidla 3R (ruce, roušky, rozestupy) a časté větrání. Pokud jste ale s nakaženým delší čas v jedné místnosti, i tak velmi reálně hrozí, že se od něj můžete nakazit. Při správném použití čističky vzduchu je možné riziko nákazy vzduchem několikanásobně snížit, jak ukázala nedávno zveřejněná studie Institutu pro výzkum atmosféry a životního prostředí Goetheho univerzity ve Frankfurtu.

V rámci studie probíhal test čističek vzduchu, které byly osazeny špičkovým HEPA filtrem třídy H13, tedy přesně takovým, jako mají naše čističky Airbi SPRING, Airbi SPACE, Airbi GUARD nebo Airbi SPONGE. Tyto čističky byly umístěny v jedné ze školních tříd v německém Wiesbadenu spolu s velmi citlivým indikátorem částic v ovzduší. Výsledkem bylo, že během 30 minut odstranily čističky až 90 % veškerého aerosolu, který studenti vydechli. A když vezmeme v potaz riziko, které tyto aerosoly jako potenciální nosiče viru SARS-CoV-2 představují, je to velmi důležitá informace pro všechny, kteří se pohybují v uzavřeném prostředí s dalšími lidmi.


Obrázek popisuje efekt jednotlivých úrovní filtrace ve školní třídě o velikosti 186 m3.
Modrá čára - čistička vzduchu je vypnutá
Zelená čára - efekt vyčištění vzduchu 4x za hodinu
Černá čára - efekt vyčištění vzduchu 5,5x za hodinu
Červená čára - efekt vyčištění vzduchu 8x za hodinu

Samozřejmě v případě čističek vzduchu vždy výrazně záleží na vzduchovém výkonu, resp. na tom, kolikrát dokáže čistička vzduch v místnosti přefiltrovat během jedné hodiny. Z výzkumu vypývá, že pokud to dokáže 5,5 za hodinu, dochází už po 37 minutách ke snížení koncentrace aerosolů ve vzduchu o více než 95 % a riziko nákazy je šestinásobně nižší. Výzkumníci testovali účinnost čističek při různých vzduchových výkonech, a přišli na to, že aby byl filtrační efekt dostatečný, je nutné, aby byl vzduch v místnosti přefiltrován 4 – 10x za hodinu.

Pokud tedy sdílíte kancelář o 50 m3 (cca 20 m2 při běžné výšce stropu), měli byste si pořídit čističku vzduchu o vzduchovém výkonu aspoň 200 m3/h, aby dokázala vzduchu v místnosti pročistit 4x za hodinu. Ideálně však doporučujeme pořídit například čističku Airbi SPRING, která má vzduchový výkon 320 m3, takže vaši kancelář vyčistí za hodinu 6,4x. Pro větší prostory pak doporučujeme čističku Airbi SPACE s výkonem 800 m3/h, který se hodí spíše do školních tříd a učeben nebo do open space kanceláři.


Vysokokapacitní čistička vzduchu Airbi SPACE

Je ale potřeba opět důrazně připomenout, že používání čističky vzduchu je nejefektivnější, pokud je doplněno pravidelným větráním a dostatečnými hygienickými návyky. Virus je totiž nevyzpytatelný a žádná 100% ochrana proti němu neexistuje.

Zdroj: J. Curtius, Testing mobile air purifiers in a school classroom: Reducing the airborne transmission risk for SARS-CoV-2, online

 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky