Aromaterapie a její účinky na tělo a duši

Aromaterapie a její účinky na tělo a duši

Zřejmou výhodou esenciálních olejů je jejich nádherné aroma. Věděli jste však, že esence nabízí kromě úžasné vůně také mnoho výhod? V závislosti na konkrétním oleji poskytuje aromaterapie výhody pro duši i tělo. Nejlépe je využijete v kombinaci s elektrickým aroma difuzérem, který esence do vzduchu šíří spolu s vodou, takže vzduch nejen provoní, ale i mírně zvlhčí. To oceníte hlavně v zimě, kdy je vzduch v interiéru díky topení příliš suchý. Níže uvádíme 10 výhod esenciálních olejů, díky kterým si najdou místo i u vás doma.

1. Pomáhají vám relaxovat

Mnoho lidí se po dlouhém dni v práci obrátí k aromaterapii z důvodu psychického napětí a stresu. Jemné vůně a uklidňující účinky jsou totiž skvělý způsob, jak si večer odpočinout. Esenciální oleje lze použít jen tak při odpočinku na gauči nebo v kombinaci s jinou aktivitou, která vám pomůže relaxovat, například naložení do vany, jóga nebo dechové cvičení.

2. Podporují pocit klidu

Aromaterapie je skvělým doplňkem vaší každodenní rutiny, ale může být skvělým nástrojem i v době stresu a napětí. Tyto pocity klidu a relaxace vám pomohou udělat si pauzu, vydechnout a uklidnit se, když máte nervy a myšlenky na pochodu. Rozptyl esenciálních olejů navíc podporuje hluboké dýchání, které ihned zmírňuje pocity stresu.

Pro relax a uklidnění se hodí vůně, které vám pomohou uklidnit se, místo aby vás nabíjely energií. Ideální je esence z levandule.

3. Zlepšují soustředění a bdělost

Výhody aromaterapie jsou duševní i fyzické. Výběr energizující vůně, jako je lemongrass, zvýší bdělost a schopnost soustředit se a soustředit se. Tento typ aromaterapie použijte, kdykoli pracujete na velkém projektu nebo úkolu, který vyžaduje vaši plnou pozornost. Citrusové vůně můžete také rozptýlit po svém domě ráno, když se chystáte do práce, což vašemu tělu pomůže probudit se a usnadní vám začátek dne.

4. Usnadňují změny životního stylu

Kdykoli uděláte velkou změnu ve svém životním stylu, zvláště pokud něco vyřazujete - například kofein, cukr nebo cigarety - budete určitě trochu podráždění, než se vaše tělo přizpůsobí svému novému normálu. Mír a klid vyvolaný difuzéry aroma esencí může pomoci usnadnit přechod a snížit pocity stresu a nervového podráždění, které často doprovázejí takové velké změny. Aromaterapie vám také může pomoci vybudovat a udržovat novou rutinu. Můžete například ráno přičichnout k vůni vycházející z difuzéru, místo abyste si nalili šálek kávy :)

5. Zlepšují vaši náladu

Pokud si vezmete pár minut času sami pro sebe, zlepší to náladu samo o sobě. A když se cítíte trochu dole, třeba takový pomerančvám může pomoci zvednout se a cítit se lépe. Navozuje totiž pocit radosti a veselosti a potlačuje popudlivost. Nakupené problémy tak vyřešíte snáz.

6. Pomáhají uvolňovat dýchací cesty a usnadňují dýchání

Ať už vás na jaře a v létě zasáhla tvrdě alergie nebo vás na podzim a v zimě pokouší suchá zima, zdá se, že je tu pořád něco, co útočí na váš dýchací systém. Esenciální oleje, jako je eukalyptus, udržují pocit čistých dýchacích cest a snadného dýchání a zároveň minimalizuje účinky sezónních hrozeb v podobě pylu nebo virů. Pokud ale používáte nový olej poprvé, nejprve nechejte difuzér chvilku běžet a sledujte, zda při vdechování vůně nedochází k žádným nežádoucím reakcím.

7. Pomáhají zlepšit spánek

Ať už je to podrážděný žaludek nebo nedokážete zastavit myšlenky, existuje tolik problémů, které vás mohou v noci udržet vzhůru. Problémy se zaspáváním a usínáním jsou bohužel v Česku velmi častým problémem. Už více než 4 miliony Čechů totiž trpí různými poruchami spánku. Použití uklidňující vůně v aroma difuzéru před spaním vám pomůže relaxovat a připravit vás na dlouhou noc plnou hlubokého odpočinku. Levandule může v tomto případě být to pravé ořechové.

8. Mohou snížit svalové napětí a bolest

Pokud vás po cvičení bolí nebo se cítíte ztuhnutí po dlouhém dni u stolu, dejte nohu nahoru, zapněte difuzér aroma a vnímejte, jak se vaše tělo uvolňuje. Pro další výhody můžete také vzít několik kapek oleje a vmasírovat ho přímo do svalu, aby se rozptýlila kyselina mléčná a pomohlo vám to zvednout se. Doporučit můžeme eukalyptus nebo opět esenci levandule, která má opravdu široké využití.

9. Pomáhají zmírňovat výkyvy nálad v hormonálních časech

Mnoho žen bývá v období před menstruačním cyklem nebo v důsledku jiných hormonálních změn velmi náladových. Zklidňující aromaterapeutické oleje mohou během cyklu podporuje pocity stability a klidu. Pokud máte pocit, že každý měsíc neustále lítáte emocionálně ode zdi ke zdi, rozptýlené esenciální oleje vám mohou pomoci cítit se vyrovnaněji, zvláště v často turbulentním období kolem menstruačního cyklu. A kterou esenci vybrat? Ano, hádáte správně, pomůže zase a opět levandule.

10. Zlepšuje cirkulaci krve a lymfy pod kůží

Esenciální oleje mohou také zmírnit bolesti kloubů způsobené artritidou nebo revmatem. Například esence grapefruitu čistí krev a snižuje horkost v kloubech, borovice  je zase známá pro své protizánětlivé účinky, díky kterým dokáže projevy těchto onemocnění potlačit nebo utišit. A to může velmi výrazně zvýšit kvalitu života, bolest kloubů totiž umí pěkně potrápit.

Ať už esenciální oleje použijete v aroma difuzéru nebo přímo na tělo, vždy začněte nejprve s malým množstvím (1-2 kapky). Pokud nepociťujete žádný nebo slabý účinek, můžete postupně množství navyšovat. Nikdy ale nepřekračujte doporučené dávkování uvedené na lahvičce.

Používáte aroma esence? Pokud máte vlastní zkušenost, který olej vám pomohl s problémem, budeme rádi, když se o ni s námi podělíte v komentáři.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky