Je bezpečné používat čističku vzduchu? Vše, co potřebujete vědět

Je bezpečné používat čističku vzduchu? Vše, co potřebujete vědět

Pokud trpíte alergií nebo prostě chcete doma čistější vzduch, není sporu o tom, že kvalitní čistička vzduchu vám pomůže prakticky okamžitě. Pokud však s výběrem čističky dosud nemáte žádnou zkušenost, určitě vás napadla řada otázek o tom, jak na to. A je pravidelné používání vůbec bezpečné pro vás a vaši rodinu? V Airbi se čističkám vzduchu věnujeme už přes 12 let, v naší nabídce tak najdete pouze přístroje, které jsou opravdu funkční a žádné bezpečnostní riziko u nich nehrozí. To se ale nedá říct o všech čističkách vzduchu, které na trhu najdete. Podle čeho tedy vybrat tu správnou, aby vám nenadělala víc škody než užitku?

Ionizační čističky? Raději nebrat

Většina čističek vzduchu je bezpečná, pokud se používají podle pokynů jejich výrobce. Jedná se hlavně o čističky s vyměnitelnou soustavou filtrů, skrz které prohání vzduch v místnosti a filtruje z něj nečistoty a nežádoucí mikroorganismy. Existují ale také čističky vzduchu, které pracují primárně na principu ionizace vzduchu a uvolňují do něj ve větší míře ozón a další vedlejší produkty jako součást svého čisticího procesu. Škodlivost těchto látek vůči lidskému nebo zvířecímu organismu je přitom při dlouhodobé expozici velmi dobře známá.

Kromě ozónu skýtají iontové čističky vzduchu ještě další přímá nebezpečí. Mnoho iontových čističů vzduchu, především těch bez ventilátoru, vytváří svou elektrostatickou reakcí částice, které ulpívají na stěnách a dalších površích ve vaší domácnosti. Iontové čističky skutečně dostávají nečistoty ze vzduchu, ale tyto nabité částice často nechá spadnout na zem, místo aby je čistička zachytila a udržela.


Mastný povlak na zdech a dalších površích. Realita mnoha domácností s ionizační čističkou

V důsledku toho najdete na internetu mnoho stížností, že tyto částice vytvářejí tenký film prachu na různých površích v domácnostech. Tyto částice jsou i po usazení stále nebezpečné pro vaše zdraví, a když se je rozhodnete odstranit, riskujete, že se znovu roznesou ve vzduchu a vdechnete je. Iontové čističky vzduchu produkují spoustu dalších vedlejších produktů, které zatím nebyly blíže prozkoumány, takže vlastně nevíme, jak bezpečné jsou. Funkci ionizátoru najdete také u některých čističek vzduchu Airbi, nicméně míra produkce ozonu je u našich modelů hluboko pod hranicí zdravotního rizika. Tato funkce je navíc vždy volitelná, takže ji můžete snadno stiskem tlačítka vypnout.

U filtračních čističek riziko nehrozí. Pozor jen na výměnu filtrů

Čističky s vyměnitelnými filtry jsou z hlediska bezpečnosti a efektivity mnohem lépe. Tyto přístroje fungují tak, že zachycují a shromažďují nečistoty ze vzduchu ve filtru. I zde je ale drobné riziko problému. Filtr musíte po jeho zaplnění jednou za čas vyměnit, a při každé výměně filtru riskujete, že se část nečistot vrátí zpět do vzduchu. Stačí filtr omylem upustit nebo s ním zavadit o překážku a neštěstí je na světě. Proto vždy doporučujeme nasadit si ochranu dýchacích cest, vzít celý přístroj ven a zanesené filtry zde vyndat a ihned vyhodit do odpadu. Ušetříte si tím spoustu starostí.


Při výměně filtru buďte opatrní, ať si nečistoty nerozprášíte zpět do vzduchu
 

Opravy raději v autorizovaném servisu

Stejně jako u všech ostatních elektrických spotřebičů je potřeba i u čističek dodržet pokyny týkající se bezpečnosti při používání. Pokud s nimi budete manipulovat nesprávně nebo budete zasahovat do jejich vnitřních součástek, hrozí riziko zkratu a případně i usmrcení elektrickým proudem. Nikdy se tedy nepokoušejte sami přístroj opravit nebo vyměnit součásti, a vždy raději kontaktujte odpovídající servisní středisko. U Airbi stačí napsat email na servis@bibetus.cz nebo zavolat na +420 544 214 627, naše přístroje je možné v drtivé většině případů opravit i po záruce.

Další hrozby: vlhko, děti a domácí mazlíčci

O potíže si koledujete také v případě, že umístíte čističku poblíž místa, které je často mokré, jako je vaše prádelna, koupelna nebo kuchyňský dřez. Také byste se měli vyvarovat umístění čističky vzduchu do míst, kde si s přístrojem mohou hrát děti nebo domácí mazlíčci,  U přístrojů s ventilátorem si dejte hlavně pozor na to, jestli jsou větrací otvory opatřeny ochrannou mřížkou, aby do nich vaše ratolesti nemohli strčit ruku.


Čistička vzduchu Airbi SPRING má ochrannou mřížku proti nenechavým dětským prstům

5 kroků pro bezpečné používání čističky vzduchu

1. Přečtěte si návod k použití

Říkáme to všem, ale lidé tento základní princip přehlížejí a ignorují. Možná, že i vy si zrovna v duchu říkáte“Jasně, to víš že jo", ale je to fakt důležité. Nejen, že budete vědět, co s vaší čističkou vzduchu nedělat, ale také objevíte všechny skvělé funkce a vlastnosti, které nabízí.

2. Vybírejte čističky bez nebezpečných vedlejších produktů

Z hlediska bezpečnosti i efektivity čištění jsou nejlepší čističku vzduchu s HEPA filtrem. Důrazně nedoporučujeme čističky čistě na bázi ionizace vzduchu, které vedlejší látky jako ozón produkují a často nemají ani ventilátor pro zajištění dostatečné cirkulace vzduchu v místnosti.

3. Nepoužívejte čističky vzduchu na vlhkých místech

Jednoduchá a běžná rada u elektrických spotřebičů, které nejsou odolné proti vlhkosti.

4. Udržujte čističku mimo dosah dětí a domácích zvířat

Pokud po domě pobíhají domácí mazlíčci a děti, umístěte čističku vzduchu na místo, kde na ni děti nemohou náhodně narazit nebo s ní manipulovat, nedejbože do ní načůrat. :-)

5. Při čištění nebo výměně filtrů jděte ven

Abyste zabránili vdechování a šíření nečistot zpět do vzduchu v domě, noste při čištění nebo výměně filtru na čističce vzduchu ochrannou masku a vezměte zařízení ven.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky