Jak kvalita vzduchu ovlivňuje duševní zdraví?

Jak kvalita vzduchu ovlivňuje duševní zdraví?

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že 9 z 10 lidí na celém světě vdechuje znečištěný vzduch a expozice znečištěnému ovzduší je odpovědná za 7 milionů úmrtí ročně. To, že dlouhodobé vystavení znečištěnému vzduchu může vážně poškodit plíce, srdce a cévy, je dobře známý fakt. Možná vás ale překvapí, že kvalita vzduchu má výrazně negativní vliv i na duševní zdraví, a to už od dětského věku.

Zvýšené povědomí o problémech duševního zdraví vedlo lidi k hledání jejich příčiny. Psychické poruchy jsou totiž víc než pouhý stav mysli. K udržení naší mysli šťastné a zdravé přispívají různé faktory. Jedním z nich je i kvalita vzduch, který dýcháme.

PŘÍMÝ VLIV NA LIDSKÉ ZDRAVÍ

Technologický pokrok sehrál hlavní roli ve znečišťování ovzduší a ohrožuje tím naše fyzické a duševní zdraví. Škodlivé částice a látky znečišťující ovzduší se vdechnutím dostávají do plic a do naší krve a tím následně i do mozku, kde může napáchat značné škody v podobě nervového zánětu, poškození nervového systému nebo poruchy hormonálního sytému. Každý nádech znečištěného vzduchu postupně narušuje chemickou rovnováhu v mozku a zvyšuje pravděpodobnost onemocnění jako jsou deprese, bipolární porucha nebo alzheimerova choroba.

ZMĚNA PRAVIDELNÝCH ČINNOSTÍ

Špatná kvalita vzduchu může drasticky změnit náš život. Může vést k některým zásadním změnám životního stylu, a tím ovlivnit naše duševní i fyzické zdraví současně. Vezměme si příklad koronaviru. V době, kdy byla epidemie na vrcholu, lidé často nevycházeli ze svých domů, protože se obávali nákazy nemocí COVID-19. Spousta z nás měla home office, takže domov opouštěli jen výjimečně. A když už byli venku, snažili se chránit před nákazou přenášenou vzduchem pomocí respirátorů a roušek. To bylo na jedné straně žádoucí, aby se nákaza nešířila, na druhou stranu ale nemohli dýchat čerstvý vzduchu nebo pravidelně běhat a cvičit, jak byli lidé dřív zvyklí. Taková forma izolace a neaktivity není pro člověka přirozená a vedla k duševním problémům, depresím a úzkostem.

ZMĚNA SPÁNKOVÝCH VZORCŮ

Znečišťující látky, jako je oxid dusičitý, často způsobují narušení spánkového vzorce člověka. To může také způsobit poruchy dýchání nebo nízký obsah kyslíku v krvi, což vede k neklidu. Pokud tyto problémy přetrvávají, zvyšují riziko dalších poruch duševního zdraví, jako je deprese nebo úzkost atd.


 

JAK RYCHLÉ MOHOU BÝT DOPADY ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ NA ZDRAVÍ?

Dlouhodobé vystavení znečištěnému vzduchu na vašem duševním zdraví pravděpodobně časem zanechá stopy. Pokud jsou však znečišťující látky velmi škodlivé a osoba žije v oblasti poblíž továrny nebo rušné silnice, může se duševní a fyzické zdraví zhoršit rychleji. Dopad znečištění ovzduší se také liší podle věkové skupiny. Například u dětí je větší pravděpodobnost, že se stanou obětí škodlivých látek znečišťujících ovzduší, protože jejich imunita není dostatečně silná, aby mohla zvládnout následky.
 

JAK PŘEDEJÍT PROBLÉMŮM S NEČISTOTAMI VE VZDUCHU?

Většinu času během pracovního dne trávíme uvnitř budov, které jsou zdrojem těkavých organických látek a chemikálií z nábytku a stavebních materiálů. Pokud máte domov nebo práci u silnice či továrny nebo vám do oken často letí cigaretový kouř z ulice, je vhodné kvalitu vzduchu upravit, abyste si nezadělali na problémy. Pro tyto účely jsou nejvhodnějším řešením čističky vzduchu s vyměnitelným filtrem. Podle využití jsou různé typy čističek – domů se například hodí přístroj se slušným výkon, který lze snadno přenášet mezi místnostmi. Do práce pak můžete využít buď velkokapacitní čističku s obřím výkonem, která vyčistí celý open office prostor, nebo naopak menší osobní čističku do malé kanceláře nebo pracovní kóje, která nezabere moc místa.

SEČTENO A PODTRŽENO

Znečištění ovzduší nemusí vykazovat zjevné nebo okamžité účinky, ale postupně napomáhá zhoršování fyzického a duševního zdraví člověka. Proto je lepší věnovat pozornost tomu, aby bylo naše prostředí čistší a zelenější, abychom toho později nelitovali.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.


O Airbi

Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky