Osvědčené rady, jak si užít zahradu i jako alergik

Osvědčené rady, jak si užít zahradu i jako alergik

Krásná zahrada je útočištěm pro relaxaci a požitek, ale pro jedince s alergií na pyl se může proměnit v noční můru. Rostliny produkující velké množství pylu mohou vyvolat alergické reakce a ztížit venkovní aktivity. Promyšleným výběrem a prováděním postupů šetrných k alergiím však můžete vytvořit zahradu, která přináší radost, aniž by zhoršovala alergie. V tomto příspěvku na blogu prozkoumáme, jak si užívat krás zahrady bez alergií pomocí výběru rostlin a krajinných úprav, které minimalizují vystavení se pylu.

Jednou z klíčových strategií, jak chránit vaši zahradu proti alergiím, je výběr rostlin s nízkým obsahem alergenů. Jedná se o rostliny, které produkují méně pylu a je méně pravděpodobné, že spouštějí alergické reakce. Rozhodněte se pro rostliny, které se spoléhají spíše na opylení hmyzem než na opylení větrem, protože mají tendenci produkovat méně pylu přenášeného vzduchem. Zvažte původní rostliny, protože se často dobře hodí do místního prostředí a mají nižší produkci pylu.

Které rostliny jsou tedy vhodné?

1. Dvoudomé druhy - mnoho rostlin pěstovaných v zahradách je dvoudomých, což znamená, že jedna samičí rostlina má pouze samičí květy bez pylu, zatímco druhá samčí rostlina má samčí květy s pylem. Pokud na zahradě pěstujete výhradně samičí rostliny, nemusíte si s pylem dělat starosti. V tomto případě se však budeme muset spokojit pouze s květy; bez přispění druhého pohlaví bychom se plodů nedočkali.

2. Květiny s nízkým obsahem pylu - květiny s malým množstvím pylu se vyznačují plnějšími květy. Do zahrady pak vybíráme ty, které kvetou jen krátkodobě. Pro alergiky jsou nevhodné nejen květiny s větším množstvím pylu, ale i ty, které silně a štiplavě voní.


 

Konkrétní tipy na rostliny vhodné pro alergiky:

 • Skalničky
 • Pampová tráva a kortaderie dvoudomá
 • rakytník řešetlákový
 • Růže (kromě těch s výraznou vůní)
 • Hortenzie
 • Maceška
 • Rododendron
 • Kosatec
 • Tulipán
 • Hyacint
 • Narcis
 • Orchidej

Co dál? Terénní úpravy a zahradnické postupy

Jaké další kroky mohou alergikům pomoct? Například krajinné úpravy. Ty mohou hrát zásadní roli při minimalizaci expozice pylu. Zřízení přirozených bariér, jako jsou živé ploty nebo větrolamy, může pomoci omezit šíření pylu. Také zařazení správných zahradnických postupů může výrazně pomoci. Odstraňování odkvetlých květů, může zabránit uvolňování přebytečného pylu. Správné prořezávání stromů a rostlin může také pomoci kontrolovat produkci pylu. Doprovodná výsadba, kde se společně pěstují vzájemně prospěšné rostliny, může odradit hmyz produkující pyl a zároveň dodat vaší zahradě krásu.

Zavedením těchto strategií můžete svou zahradu chránit před alergií a vytvořit si útočiště, které bude příjemné pro každého, včetně těch, kteří mají alergii na pyl. Pečlivým výběrem rostlin s nízkým obsahem alergenů, začleněním postupů krajinářské úpravy šetrných k alergiím a zvážením dalších faktorů, jako jsou možnosti bez vůně a správná údržba, můžete vytvořit krásný a pohodlný venkovní prostor. Nezapomeňte se poradit s místními školkami, odborníky na zahradnictví nebo alergology, aby vám poskytli individuální doporučení. S trochou plánování a pozornosti se vaše zahrada může stát místem odpočinku a krásy, bez nepříjemných pocitů z pylových alergií.

Květiny i doma? Žádný problém

Pokud jste alergici, nemusíte se bát vydobit si květinami i váš interiér. Stačí použít kvalitní čističku vzduchu s HEPA filtrem. Tato zařízení jsou vybavena filtry HEPA a pokročilými technologiemi, které účinně zachycují částice pylu o velikosti pouhých 0,3 mikrometru a zajišťují, aby necirkulovaly ve vzduchu a nezpůsobovaly alergické reakce. S čističkou vzduchu po svém boku si můžete užívat krásu květin bez nepříjemných alergií.


Čistička vzduchu Airbi GUARD zachytí 99,95 % všech nečistot, cena 2 990 Kč

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

 

Další novinky