Jak nemít plísně v domě?

Jak nemít plísně v domě?

Plísně v domácnosti jsou velkým strašákem. Kromě nevábného vzhledu a zápachu mohou plísně působit velké potíže našemu zdraví, zejména pokud jsme jim vystaveni dlouhodobě. Pokud tedy nestojíte o zdravotní problémy, doporučujeme se tohoto nezvaného hosta co nejrychleji zbavit. Nejlepším způsobem je kontrola a případné snížení vlhkosti v postižené místnosti.

Plísně v domácnosti jsou velkým strašákem. Kromě nevábného vzhledu a zápachu mohou plísně působit velké potíže našemu zdraví, zejména pokud jsme jim vystaveni dlouhodobě. Pokud tedy nestojíte o zdravotní problémy, doporučujeme se tohoto nezvaného hosta co nejrychleji zbavit. Nejlepším způsobem je kontrola a případné snížení vlhkosti v postižené místnosti.

JSOU PLÍSNĚ ŠKODLIVÉ?

Není plíseň jako plíseň. Některé plísně jsou užitečné, například pro výrobu sýrů nebo piva. Plísně, které se objevují v domácnosti, ale rozhodně prospěšné nejsou, naopak. Vyvolávají vážné dýchací potíže, které mohou skončit až astmatem. Jiné plísně jsou až toxické a mohou trvale poškodit vnitřní orgány a imunitní systém, jsou karcinogenní a poškozují oběhový systém. Na ty si dejte obzvlášť pozor.
 

PROČ PLÍSNĚ VZNIKAJÍ A CO S NIMI DĚLAT?

V domácnosti, kde se pravidelně vaří, suší prádlo, sprchuje nebo myjí podlahy, vzniká vzdušná vlhkost. Bez dostatečného větrání pak vznikají v rozích stěn nebo kolem oken tepelné mosty, tedy místa, jejichž povrchová teplota je pod hodnotou rosného bodu.Zde se vlhkost sráží, vytváří se mokré mapy a tím vznikají ideální podmínky pro bujení plísně.

Zmíněný rosný bod je hodnota teploty, při které se začne vlhkost ze vzduchu srážet na povrchu oken a zdí. Řešením je zvýšení povrchové teploty objektů (např. zateplením stěn) nebo použití speciálního odvlhčovače vzduchu pro snížení vlhkosti vzduchu.

Příklad: pokud máte doma 22 °C a relativní vlhkost vzduchu 50 %, rosný bod bude zhruba 11 °C. Na všem, co má povrchovou teplotu 11 °C a méně, se v tomto případě bude srážet vlhkost.

JAK JE TO S VLHKOSTÍ VZDUCHU?

Je důležité rozlišit mezi relativní a absolutní vlhkostí. Zatímco absolutní vlhkost vyjadřuje přímo konkrétní hodnotu množství vodních par ve vzduchu (v g/m3), relativní nám říká, jaký je poměr mezi aktuálním a maximálním množstvím vodních par ve vzduchu (v %). Relativní vlhkost je závislá na teplotě vzduchu - čím je teplota vyšší, tím více vodních par je vzduch schopen pojmout.

Příklad: Pokud máte doma 22 °C a relativní vlhkost vzduchu 50 %, absolutní vlhkost vzduchu činí 9,7 g/m3. V každém kubíku vzduchu je tedy téměř 10 g vody. Pokud by ale teplota byla 30 °C při stejné relativní vlhkosti 50 %, absolutní vlhkost už se zvýší na 15,2 g/m3, takže na každý kubík vzduchu vychází cca 15 g vody.

Proto v zimě není úplně vhodné místnost přetápět, teplý vzduch totiž při stejné relativní vlhkosti obsahuje ve srovnání s chladnějším vzduchu vody mnohem více a tím může podporovat vznik plísní.

JAK DRŽET PLÍSNĚ NA UZDĚ?

Jak už bylo zmíněno, nejdůležitějším faktorem, který vznik plísní podněcuje, je vlhkost. Proto je důležité kontrolovat její projevy na zdech, rámech oken a dalších místech, kde se nejčastěji kondenzuje, a která jsou pro plísně doslova rájem.

Stejně důležité je sledovat teplotu a vlhkost vzduchu, která by se měla v zimě v interiéru pohybovat kolem 22 °C, resp. 50 %. S jejich kontrolou vám pomůžou specializované měřicí přístroje.

Airbi DIGIT

Přehledné informace o vnitřní teplotě a vlhkosti. Airbi DIGIT má displej rozdělen na dvě poloviny, v horní se nachází teplota a v dolní části je zobrazena relativní vlhkost a čas. Přístroj si pamatuje maximální a minimální hodnoty. Výhodou je i funkce budíku s možností odloženého buzení.


 • měření teploty a vlhkosti vzduchu v interiéru

 • přehledný digitální displej

 • paměť na MAX a MIN hodnoty

 • zobrazení času a data

 • budík s možností odložení buzení

 

Airbi CONTROL

Mějte klima pod kontrolou. Airbi CONTROL měří teplotu i vlhkost, a protože je součástí také bezdrátové čidlo, můžete sledovat tyto veličiny i v exteriéru nebo v další místnosti. Přístroj má nadstandardní funkce jako je grafické zobrazení vývoje vlhkosti v čase nebo ikona s tipy pro větrání.

 • měření teploty a vlhkosti vzduchu v interiéru

 • součástí jedno bezdrátové čidlo pro sledování klimatu na jiném místě

 • možnost rozšíření až na tři bezdrátová čidla

 • paměť na MAX a MIN hodnoty

 • zobrazení rádiem řízeného času

 • grafické zobrazení vývoje vlhkosti v čase

 • ventilační tipy formou ikon na displeji

 • výstraha před námrazou či vznikem plísní

 

Airbi TRIO

Expert na klima - to je Airbi TRIO, které má ve výbavě hned tři bezdrátové senzory teploty a vlhkosti, takže monitorovat tyto veličiny můžete na 4 různých místech. Přístroj si pamatuje maximální a minimální hodnoty, zobrazuje ikonu vlhkostní pohody a má možnost podsvícení displeje.

 • velký a přehledný displej s možností podsvícení

 • paměť na MAX a MIN hodnoty

 • indikace vlhkostní pohody

 • indikace vývoje teploty/vlhkosti

 • v balení jsou tři bezdrátové vysílače (max. dosah 100 m)

 • indikace slabých baterií

 • měří teplotu a relativní vlhkost

 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky