6 problémů, které způsobuje suchý zimní vzduch

6 problémů, které způsobuje suchý zimní vzduch

Teď, když je jasné, že topná sezóna oficiálně přichází, je potřeba připravit sebe i svůj domov na období suchého vzduchu. Jakmile totiž otočíte kohoutkem topení, nevyhnutelně s teplem se do místností rozlévá také sucho. Jaké nevýhody suchý vzduch pro váš domov přináší? Sepsali jsme pro vás ty nejzásadnější problémy, se kterými se v zimě potýká téměř každý.

Ideální vlhkost vzduchu je asi 50 %. To je ale hodnota, kterou na svém vlhkoměru  hlavně v zimě dosáhnete jen výjimečně. Důvodem je nejen zapnuté topení, ale také velmi suchý venkovní vzduch, který se dovnitř dostává skulinami a větráním. U vzduchu totiž platí rovnice, že čím je studenější, tím méně vodních par dokáže pojmout. A jak víme, v zimě umí být venkovní vzduch studený víc než dost. Proto není výjimkou, že se v kanceláři nebo doma hodnota relativní vlhkosti vzduchu pohybuje mezi 20-30 %. A takové hodnoty můžou přinést spoustu komplikací, ať už pro lidské zdraví, vybavení v domácnosti nebo vaši peněženku.

1. Suchý vzduch je pocitově chladnější, takže utratíte více peněž za topení

Je to dáno tím, že v suchém prostředí se pot z povrchu kůže odpařuje rychleji a tím se tělo ochlazuje. Pokud zvýšíte vlhkost vzduchu, kapičky potu se z kůže odpařují pomaleji a proces ochlazování není tak intenzivní. Samozřejmě můžete také zesílit topení, ale jelikož teplo vzduch ještě více vysušuje, dostanete se do začarovaného kruhu neustálého navyšování teploty. A tím neprospíváte ani svému zdraví, ani vašemu rodinnému rozpočtu.

2. Suchý vzduch navozuje pocit, že jste věčně nachlazení

Máte v zimě často pocit, že na nás "něco leze"? Může za to nízká vlhkost vzduchu. Suchý vzduch v místnosti je příčinou vašich svědivých očí, škrábání v krku a vysušených sliznic. Nejhorší na tom ale je, že když vaše sliznice vyschnou, nemohou vás ochránit před skutečným nachlazením, chřipkou a virózami. Při nízké vlhkosti vzduchu přežívají podle americké Národní akademie věd některé chřipkové viry déle a snadněji se šíří. Pokud vlhkost nezvyšujete například pomocí zvlhčovače vzduchu, vysvětluje to, proč jste v zimě častěji nemocní.

3. Suchý vzduch poškozuje cokoli ze dřeva

Jakékoliv vybavení vyrobeného ze dřeva, včetně vašich podlah a nábytku, potřebuje vlhkost, aby si zachovalo svou celistvost. Problém suchého vzduchu spočívá v tom, že nasává vlhkost, ať ji najde kdekoli - včetně dřeva. To způsobí, že dřevo ve vašem domě praská, drolí se a smršťuje se. Doslova trpí také knihy nebo hudební nástroje. Takové poškození je nevratné a jeho oprava nebo výměna může být nákladná.

4. Suchý vzduch způsobuje suchou, svědivou kůži

Máte v zimě výrazné zvýšenou potřebu používat krém na ruce? I to je důsledek příliš suchého zimního vzduchu a nízké vlhkosti u vás doma nebo v práci.

Příliš suchý vzduch snížuje pružnost vaší pokožky. Suchý vzduch navíc může také oslabit funkci přirozené bariéry vaší pokožky. V důsledku toho, když přijdete do styku s alergeny nebo dráždivými látkami, může dojít k snadnějšímu poškození pokožky. Pokud již máte onemocnění, jako je atopická dermatitida, suchý vzduch může problém ještě zhoršit.

5. Suchý vzduch může vaši barvu doslova sloupat ze stěny

Ani vaše stěny nejsou imunní vůči škodlivým účinkům nízké vlhkosti. Bez ohledu na to, jaké ošetření máte na stěnách, mohou být vážně ovlivněny expozicí suchému vzduchu. Když je relativní vlhkost ve vašem domě příliš nízká, může způsobit bublinky a praskliny ve vymalovaných stěnách, odlupování tapet a dokonce i mezery mezi stěnami a stropem.

6. Vše, čeho se dotknete, je nabito statickou elektřinou

Další nevýhodou suchého vzduchu v domácnosti je nahromadění statické elektřiny. Možná to nezpůsobí trvalé poškození, ale rozhodně to může být otravné a dokonce bolestivé.

Netrapte se v zimě zbytečně

Zimu už tak dost znepříjemňuje chladné počasí, nenechte suchý vzduch přispívat k vašemu nepohodlí a poškozovat váš domov. Pokud zjistíte, že vlhkost vzduchu u vás doma je nižší než 40 %, převezměte kontrolu nad situací a díky spolehlivému zvlhčovači vzduchu si užívejte perfektní vzduch po celý rok. Jak vybrat zvlhčovač vzduchu se dozvíte v dalším článku, nebo mrkněte na velké srovnání všech našich zvlhčovačů.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky