Omezení průmyslu přineslo rekordní pokles emisí CO2

Omezení průmyslu přineslo rekordní pokles emisí CO2

Omezení reagující na koronavirovou epidemii zapříčinila rekordní meziroční pokles globálních emisí oxidu uhličitého. Ty se oproti loňskému roku snížily o 8,8 %, resp. o 1 551 miliard tun.

To jsou výsledky mezinárodní výzkumné studie zveřejněné v časopise Nature Communications, na které spolupracovali vědci z USA, Francie, Japonska a Číny.

Výsledky vychází z aktivity reálném čase, přičemž byly analyzovány denní, týdenní a sezónní trendy emisí CO2 před a po vypuknutí globální pandemie a před ekonomickou recesí, kterou zapříčinila.

Hlavním důvodem poklesu bylo jarní uzavření ekonomik po celém světě a s tím spojené snížení produkce skleníkových plynů během omezení spotřeby energie v průmyslu a dopravě. To se ostatně projevilo i ve formě teplejšího počasí na severní polokouli oproti normálu.

Nejznatelnější byl rozdíl v emisích v dubnu, tedy v době, kdy platila nejpřísnější restrikce. Během května se pak obnovila ekonomická aktivita a opět spuštěný průmysl začal emise opět zvyšovat, díky omezené dopravě byl ale stále oproti běžné situaci stále výrazně nižší.

Zajímavé je, že snížení emisí je historicky největším poklesem, a to podle agentury Reuters včetně období během druhé světové války, přestože je nynějším objem emisí mnohem vyšší.

Zdroj: ČTK

Další novinky

Jak nemít plísně v domě?

Jak nemít plísně v domě?

Plísně v domácnosti jsou velkým strašákem. Kromě nevábného vzhledu a zápachu mohou plísně působit velké potíže našemu zdraví,...
Proč zvlhčovat vzduch?

Proč zvlhčovat vzduch?

Proč bychom měli mít doma vlhký vzduch? Jak moc vlhký vzduch je optimální a nestačilo by jen položit mokrý hadr na topení?
Jak doma udržovat čistý vzduch?

Jak doma udržovat čistý vzduch?

Čistička vzduchu je výborný pomocník, není ale samospásná. Abyste se doma znečištěnému vzduchu vyhnuli tím nejširším...