Omezení průmyslu přineslo rekordní pokles emisí CO2

Omezení průmyslu přineslo rekordní pokles emisí CO2

Omezení reagující na koronavirovou epidemii zapříčinila rekordní meziroční pokles globálních emisí oxidu uhličitého. Ty se oproti loňskému roku snížily o 8,8 %, resp. o 1 551 miliard tun.

To jsou výsledky mezinárodní výzkumné studie zveřejněné v časopise Nature Communications, na které spolupracovali vědci z USA, Francie, Japonska a Číny.

Výsledky vychází z aktivity reálném čase, přičemž byly analyzovány denní, týdenní a sezónní trendy emisí CO2 před a po vypuknutí globální pandemie a před ekonomickou recesí, kterou zapříčinila.

Hlavním důvodem poklesu bylo jarní uzavření ekonomik po celém světě a s tím spojené snížení produkce skleníkových plynů během omezení spotřeby energie v průmyslu a dopravě. To se ostatně projevilo i ve formě teplejšího počasí na severní polokouli oproti normálu.

Nejznatelnější byl rozdíl v emisích v dubnu, tedy v době, kdy platila nejpřísnější restrikce. Během května se pak obnovila ekonomická aktivita a opět spuštěný průmysl začal emise opět zvyšovat, díky omezené dopravě byl ale stále oproti běžné situaci stále výrazně nižší.

Zajímavé je, že snížení emisí je historicky největším poklesem, a to podle agentury Reuters včetně období během druhé světové války, přestože je nynějším objem emisí mnohem vyšší.

Zdroj: ČTK

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky