Nejlepší způsob, jak provonět domov? Zapomeňte na svíčky

Nejlepší způsob, jak provonět domov? Zapomeňte na svíčky

Síla vůně prostupuje atmosférou místnosti a ovlivňuje nálady všech, kteří ji ucítí. Od rané lidské historie to byly svíčky, které nám poskytovaly vůně všeho druhu. Moderní doba a všechny její inovace však přinesly v oblasti šíření vůně jiné a lepší alternativy. Nejoblíbenějšími se staly elektrické aroma difuzéry šířící do vzduchu voňavé esenciální oleje. V čem aroma difuzéry svíčky předčily?

Když vejdete do prostoru, který je příjemně provoněný, vyvolá to u většiny z nás příjemné emoce. Vůně totiž mění naši náladu, uvolňuje nás a dokonce nás vrací do konkrétní vzpomínky. Ať už jsou vaše oblíbené vůně květinové, dřevité nebo ovocné, atmosféru v místnosti vždy posunou do úplně jiných výšin. Doby, kdy domácí vůně znamenalo pouze rozprašování umělého spreje, jsou už naštěstí pryč. Dnes je k dispozici několik možností, jak domov provonět pomocí přírodních vůní, a dva z nich co do obliby jasně vedou - vonné svíčky a difuzéry esenciálních olejů.

Svíčky i difuzéry dodají domovu svěží, živé vůně a dokážou naplnit každou místnost luxusní vůní. Z hlediska pohodlí, bezpečnosti a variability ale nesahají svíčky difuzérům esenciálních olejů ani po kotníky. S nimi vám stačí mít po ruce jen vodu a esenciální oleje, není třeba hledat zápalky. A nemusíte je po zapálení namáčet do vody, abyste měli jistotu, že vám neshoří celý dům. A když už mluvíme o hoření, difuzér nemá otevřený plamen, takže je i mnohem bezpečnější pro každého, kdo má děti nebo čtyřnové parťáky. Po spotřebování náplně se difuzér sám automaticky vypne, což je velká přidaná hodnota pro někoho jako jsem já, který často zapomene vypnout sporák nebo zhasnout na záchodě.


U svíček stačí chvilka nepozornosti, a neštěstí je na světě

Další výhodou je zmíněná variabilita. Vůni si u difuzérů můžete namíchat přesně na míru místo toho, abyste se drželi předem připravených kombinací. Máte rýmu? Zkuste eukalypt s mátou. Chcete si doma navodit atmosféru léta? Pomeranč s citronovou trávou vás do něj přenese takřka okamžitě. Nebo snad potřebujete uvolnit po náročném dni? Vyzkoušejte osvědčenou směs levandule s kapkou borovice. Každému prostě vyhovuje něco jiného, a s kupovanými svíčkami se o tuhle "skládačku" na míru připravíte. Jasně, kmitající plamen svíčky působí útulně a příjemně, jde ale luxus za vysokou cenu – stačí jedno nečekané prsknutí jiskry ven z nádoby a může být zaděláno na velký problém. Navíc ani tady difuzéry nezaostávají, většina z nich má atmosférické podsvícení, kde si dokonce můžete vybrat oblíbenou barvu.

V neposlední řadě je tady otázka peněz. Aspoň trochu kvalitní svíčka stojí několik set korun a vydrží hořet maximálně několik desítek hodin. Dobrý aroma difuzér pak pořídíte i s esenciálním olejem už kolem tisícovky, a i ta nejmenší lahvička oleje vydržet déle než celá svíčka, protože na každé naplnění potřebujete pouze pár kapek esence. A když vás omrzí cítit stejnou vůni den co den, můžete ji snadno změnit namícháním nové kombinace vůní. I po finanční stránce se proto investice do aroma difuzéru vyplatí výrazně více než neustálé dokupování drahých svíček.

Pojďme si tedy shrnout výhody, které elektrické aroma difuzéry oproti svíčkám nabízí:

Bezpečí na prvním místě

Neexistuje žádný plamen, žádný horký vosk, žádné bezprostřední riziko jakéhokoli druhu. Difuzéry prostě jen rozptylují vodu s aroma olejem, a jakmile ji všechnu spotřebuje, sám se vypne. Otevřený plamen jakéhokoli druhu jsou příliš potenciálně nebezpečné na to, aby hořel bez dozoru celou noc, a jsou ze zjevných důvodůšpatnou volbou pro domácnosti s domácími mazlíčky nebo malými dětmi.

Difuzéry udržují optimální úroveň vůně

I když zapálená svíčka zpočátku účinně šíří vůni po místnosti, nemůže si udržet proudění v průběhu celého dne. S difuzérem je zaručena nepřetržitá a stálá vůně po mnoho hodin v závislosti na volbě kapacity nádržky přístroje.

Aroma difuzéry jsou diskrétnější

Tato elegantní zařízení lze umístit kamkoli v místnosti, klidně i mimo dohled. To u svíčky není možné, kvůli plamenu je potřeba ji mít neustále pod dohledem. Difuzéry se navíc díky svým minimalistickým designům hodí do každé domácnosti.


Aroma difuzér se hodí do každé domácnosti. O decentním Airbi CANDY to platí dvojnásob

Svíčky se dlouhodobě prodraží

Nákup difuzéru a pár esenciálních olejů bude zpočátku stát o pár stovek více než investic do svíčky. Esenciální olej je ale natolik koncentrovaný, že vám vydrží mnoho týdnů až měsíců, zatímco i ty nejkvalitnější svíčky hoří maximálně několik desítek hodin. Ve výsledku se tak koupě difuzéru vyplatí výrazně lépe, než neustále dokupovat svíčky.

Difuzéry vůně jsou plně nastavitelné

Na rozdíl od svíček, které prostě jen hoří, aroma difuzéry nabízí celou škálu možností a funkcí. Můžete si například zapnout barevné atmosférické podsvícení nebo si nastavit, jak silně má přístroj místnost provonět. Některé modely nabízí i možnost intervalového režimu, kdy přístroj střídavě pracuje a odpočívá. Náplň mu tak vydrží výrazně déle a navíc si na vůni tak snadno nezvyknete, takže vás bude těšit delší dobu. Specialitou je difuzér Airbi SONIC, který má dálkový ovladač a zabudovaný bluetooth reproduktor, takže přes něj můžete snadno přehrávat i oblíbenou hudbu např. z vašeho telefonu.


Airbi SONIC

Aroma difuzéry šíří kromě vůně i vlhkost

Difuzéry rozkládají směs vody a esenciálního oleje na mlžinu mikrokapiček vody, které s sebou nesou vonnou esenci. Tyto kapičky se velmi snadno šíří vzduchem a rovnoměrně pokrývají vůní celou místnost. Nakonec se odpaří a kromě vůně tak do vzduchu přinášejí příjemné zvlhčení.

 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky