Jak poznat vysokou vlhkost v domě a jak se jí zbavit?

Jak poznat vysokou vlhkost v domě a jak se jí zbavit?

Řešit nadměrnou vlhkost není pohodlné ani zábavné. Z příliš vlhkého vzduchu jsme celý ulepení a hůř se nám dýchá. Nepříjemný pocit ale není to jediné, co mohou vysoké hodnoty vlhkosti vzduchu způsobit. Jsou totiž extrémní hrozbou jak pro vaše zdraví, tak pro váš domov. Proto je dobré vědět, jak poznat, že se doma s vysokou vlhkostí potýkáte.

Věděli jste například, že nadměrná vlhkost může poškodit dřevo, barvu, izolaci a obklady? A co třeba fakt, že vysoká vlhkost je pozvánkou pro různé alergeny a nečistoty, jako jsou roztoči, bakterie a plísně? To všechno může způsobit vážné problémy vašim plicím, obzvlášť pokud trpíte alergiemi, astmatem anebo plicním onemocněním.


Vlhkoměr Airbi DIGIT pro snadnou kontrolu vlhkosti vzduchu v domácnosti

Jak poznat vysokou vlhkost vzduchu?

Nejsnadněji udržíte vlhkost pod kontrolou pomocí domácích vlhkoměrů. Svými rozměry jsou zanedbatelné, jejich přínos ale může být naprosto klíčový pro zdraví vaše i vaší domácnosti. Kontrola aktuální vlhkosti pomocí vlhkoměru je nejsnazší věcí na světě. Například vlhkoměry Airbi koupíte doslova za pár stovek a udělají vám parádní službu. Pokud ukazují mezi 40 - 60 % relativní vlhkosti, pak je všechno v pořádku a nic řešit nemusíte.

Pokud ale hodnota šplhá k 70 % a výš, měli byste zpozornět, někde bude pravděpodobně problém. Pokud vlhkoměr nemáte nebo z nějakého důvodu nechcete, na problém s vlhkostí vzduchu vás upozorní následující projevy:

 • Viditelná kondenzace vody na chladnějších površích jako jsou okna, zrcadla, potrubí nebo ve sklepě. Pokud ji najdete, prohmatejte a zkontrolujte jejich okolí, abyste se ujistili, že se vlhkost nešíří na stěny a další okolní povrchy.
 • Na stropě se mohou objevit mokré skvrny nebo drobivý štuk. Vlhkost můžete také vidět jako změnu barvy, kterou lze za běžných světelných podmínek těžko rozpoznat.
 • Varující je také oprýskaná barva na zdech stejně jako nadměrné vrzání podlahových prken.
 • Pokud vy nebo některý z vašich rodinných příslušníků pociťujete silné bolesti hlavy, ztrátu nebo dušnost, běžné příznaky alergie, jako je sípání nebo chronický kašel, i to může být důsledek zvýšené vlhkosti.
 • Výrazně napoví také nos. Máte-li pocit zatuchlého vzduchu nebo dokonce cítíte ve vzduchu plíseň, není na co čekat.


Odlupující se barva a popraskaná omítka jsou průvodním jevem vysoké vlhkosti v interiéru

Jak vlhkost vzduchu snížit?

Pokud se potvrdí, že příčinou těchto projevů je vysoká vlhkost, je třeba to ihned začít řešit. Co pro snížení vlhkosti můžete udělat?

 • Je známo, že koberec výrazně zadržuje vlhkost. Dát jej pryč a nahradit jej dlaždicemi nebo dřevěnou podlahou proto může od přebytečné vlhkosti pomoci.
 • Zkontrolujte, že vodovodní potrubí je izolováno, abyste zabránili jeho "pocení" a šíření vlhkosti do blízkých oblastí nebo povrchů.
 • Okna můžete obložit plastovou fólií, abyste eliminovali vlhkost a kondenzaci. Také se ujistěte, že těsnění je upevněno uvnitř i vně krajů okna. Pokud si všimnete, že je poškozené nebo způchřelé, můžete jej snadno vyměnit nebo na to zavolat odborníka.
 • Místo vinylových nebo papírových tapet použijte kvalitní barvu. Tapety mohou zachytit vlhkost uvnitř a zničit povrch stěny. Kolem tapet a pod nimi se mohou objevit i plísně, zejména pokud jde o velkoplošný formát.
 • Pokud máte sklep, ujistěte se, že ve zdi nejsou žádné praskliny, a pokud jsou, co nejdříve je opravte.
 • Když je čas na hygienu, dejte si kratší nebo mnohem chladnější sprchy. Vytvořená vlhkost nebude tak vysoká a navíc se otužíte a uděláte něco pro své zdraví. Mimochodem, pokud máte v koupelně ventilátor, při sprchování jej vždy zapněte. Vzniklou vlhkost tak hned odvedete pryč.
 • Pořiďte si odvlhčovač vzduchu, který přebytečnou vlhkost z místnosti zachytí a nepustí zpět do vzduchu.


Odvlhčovač vzduchu Airbi SPONGE je vhodný do místností o velikosti 10-20 m2

 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky