Vlhkost vzduchu a její vliv na chování koronaviru

Vlhkost vzduchu a její vliv na chování koronaviru

Nedávno zveřejněná metastudie německých a indických vědců zkoumala, jakou roli při chování nového typu koronaviru hraje relativní vlhkost vzduchu v interiéru. Výsledkem výzkumu, který shrnuje výsledky deseti předchozích studií, je zjištění, že relativní vlhkost vzduchu má na šíření viru vzduchem opravdu velký vliv. V sušších místnostech je totiž schopnost šíření viru vyšší než v místnostech s optimálně vlhkým vzduchem o hodnotě 40 - 60 % relativní vlhkosti.

Co za tím stojí? Podle studie je důvod jednoduchý - gravitační síla. Virus se ve vzduchu jen tak nevznáší, ale je přichycen k drobným částicím - kapičkám vody. Chování těchto částic je různé ve vlhkém a suchém prostředí. Ve vlhkém prostředí tyto kapičky - kombinace soli, vody, organických látek a přichycených virů - nabývají na velikosti a rychleji padají k zemi. To snižuje riziko vdechnutí infikovaných částic.  V suchém vnitřním vzduchu se ale tyto kapičky odpařují a jsou mnohem lehčí, takže jsou unášeny vzduchem. A to je pro virus optimální cesta jak se dostat do lidského organismu nebo jak se uchytit na povrchu předmětů, kde může přežít mnoho dní.

Kromě toho udržením relativní vlhkosti vzduchu v rozmezí 40 - 60 % (například otevřením okna v teplých měsících nebo zapnutím zvlhčovače vzduchu v zimě) zajistíte dostatečné zvlhčení dýchacích sliznic. Ty dokáží zachytit virus na svém povrchu a nepustit jej tak dále do organismu, jak říká vedoucí výzkumu Ajit Ahlawat.

Riziko podle vědců představuje z hlediska šíření koronaviru v interiéru blížící se zimní měsíce. Topení, které v zimě používáme, totiž vzduch vysušuje. Výraznou roli hraje také vztah teploty a vlhkosti vzduchu. Otevřené okno v zimě proto má na vlhkost vzduchu v interiéru opačný vliv než v létě - dále jej vysušuje. Čím je totiž vzduch chladnější, tím méně vlhkosti je schopný pojmout. Paradoxně se to může týkat i situace v tropických oblastech světa, kde je vzduch v interiéru pomocí klimatizačních systémů často extrémně chlazený. S teplotou vzduchu opět klesá i jeho vlhkost a tím se zvyšují šance pro šíření koronaviru.

Zdroj: Ahlawat, A., Wiedensohler, A. and Mishra, S.K. (2020). An Overview on the Role of Relative Humidity in Airborne Transmission of SARS-CoV-2 in Indoor Environments. Aerosol Air Qual. Res. 20: 1856–1861. https://doi.org/10.4209/aaqr.2020.06.0302

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky