Vlhkost vzduchu a její vliv na chování koronaviru

Vlhkost vzduchu a její vliv na chování koronaviru

Nedávno zveřejněná metastudie německých a indických vědců zkoumala, jakou roli při chování nového typu koronaviru hraje relativní vlhkost vzduchu v interiéru. Výsledkem výzkumu, který shrnuje výsledky deseti předchozích studií, je zjištění, že relativní vlhkost vzduchu má na šíření viru vzduchem opravdu velký vliv. V sušších místnostech je totiž schopnost šíření viru vyšší než v místnostech s optimálně vlhkým vzduchem o hodnotě 40 - 60 % relativní vlhkosti.

Co za tím stojí? Podle studie je důvod jednoduchý - gravitační síla. Virus se ve vzduchu jen tak nevznáší, ale je přichycen k drobným částicím - kapičkám vody. Chování těchto částic je různé ve vlhkém a suchém prostředí. Ve vlhkém prostředí tyto kapičky - kombinace soli, vody, organických látek a přichycených virů - nabývají na velikosti a rychleji padají k zemi. To snižuje riziko vdechnutí infikovaných částic.  V suchém vnitřním vzduchu se ale tyto kapičky odpařují a jsou mnohem lehčí, takže jsou unášeny vzduchem. A to je pro virus optimální cesta jak se dostat do lidského organismu nebo jak se uchytit na povrchu předmětů, kde může přežít mnoho dní.

Kromě toho udržením relativní vlhkosti vzduchu v rozmezí 40 - 60 % (například otevřením okna v teplých měsících nebo zapnutím zvlhčovače vzduchu v zimě) zajistíte dostatečné zvlhčení dýchacích sliznic. Ty dokáží zachytit virus na svém povrchu a nepustit jej tak dále do organismu, jak říká vedoucí výzkumu Ajit Ahlawat.

Riziko podle vědců představuje z hlediska šíření koronaviru v interiéru blížící se zimní měsíce. Topení, které v zimě používáme, totiž vzduch vysušuje. Výraznou roli hraje také vztah teploty a vlhkosti vzduchu. Otevřené okno v zimě proto má na vlhkost vzduchu v interiéru opačný vliv než v létě - dále jej vysušuje. Čím je totiž vzduch chladnější, tím méně vlhkosti je schopný pojmout. Paradoxně se to může týkat i situace v tropických oblastech světa, kde je vzduch v interiéru pomocí klimatizačních systémů často extrémně chlazený. S teplotou vzduchu opět klesá i jeho vlhkost a tím se zvyšují šance pro šíření koronaviru.

Zdroj: Ahlawat, A., Wiedensohler, A. and Mishra, S.K. (2020). An Overview on the Role of Relative Humidity in Airborne Transmission of SARS-CoV-2 in Indoor Environments. Aerosol Air Qual. Res. 20: 1856–1861. https://doi.org/10.4209/aaqr.2020.06.0302

Další novinky

Jak nemít plísně v domě?

Jak nemít plísně v domě?

Plísně v domácnosti jsou velkým strašákem. Kromě nevábného vzhledu a zápachu mohou plísně působit velké potíže našemu zdraví,...
Proč zvlhčovat vzduch?

Proč zvlhčovat vzduch?

Proč bychom měli mít doma vlhký vzduch? Jak moc vlhký vzduch je optimální a nestačilo by jen položit mokrý hadr na topení?
Jak doma udržovat čistý vzduch?

Jak doma udržovat čistý vzduch?

Čistička vzduchu je výborný pomocník, není ale samospásná. Abyste se doma znečištěnému vzduchu vyhnuli tím nejširším...