Nečistoty, které zachytí čistička vzduchu: #1 Polétavý prach

Nečistoty, které zachytí čistička vzduchu: #1 Polétavý prach

Vzduch, který dýcháme v interiéru, je stejně důležitý jako vzduch, který dýcháme venku. Podle nedávných zjištění je bohužel vzduch v našich domovech často protkán nečistotami, které mohou poškodit naše zdraví. Nečistoty mohou pocházet z různých zdrojů, včetně čisticích prostředků, stavebních materiálů a dokonce i z našich vlastních každodenních činností. Nejčastěji jde o pevné částice, pachy a plyny, těkavé organické sloučeniny a mikroorganismy. V novém seriálu o nečistotách v interiéru se na tyto látky v vnitřním ovzduší podíváme blíže včetně jejich zdrojů a řešení, jak se jich co nejlépe zbavit.

V tomto díle si vezmeme na paškál pevné částice, které najdeme téměř v každé české domácnosti - polétavý prach.

Kde se pořád bere?!

Termín pevné částice (aneb polétavý prach) označuje mikroskopické částice obsažené ve vzduchu. Velikost a povaha prachových částic se může lišit. Tyto látky pochází z různých zdrojů, včetně průmyslových emisí, stavenišť, zemědělství, a dokonce i z přírodních zdrojů, jako jsou prachové bouře nebo lesní požáry. Prach je pro člověka nebezpečný, protože obsahuje řadu sloučenin, které mohou dráždit oči, nos, hrdlo a plíce. Prach může také zhoršit již existující onemocnění dýchacích cest, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Spory plísní, zvířecí srst a pyl jsou alergeny, které se v prachu vyskytují. Tyto alergeny mohou u citlivých osob vyvolat příznaky alergie, jako je kýchání, rýma a svědění očí. Prach může také obsahovat bakterie, viry a další mikroby, které mohou při vdechnutí způsobit onemocnění. V prachu se mohou nacházet například i pesticidy, olovo a další těžké kovy.

Senná rýma není žádný med

Jedním z hlavních alergenů, který je běžnou součástí prachu, jsou pylová zrna.

Pyl produkují samčí rozmnožovací buňky rostlin. Produkují ho prašníky, které se nacházejí v květech většiny rostlin. Pyl je následně vypouštěn do atmosféry, odkud může být větrem nebo hmyzem přenesen k samičím pohlavním buňkám jiných rostlin, což umožňuje oplodnění a vznik semen.

Pylová alergie, známá také jako senná rýma, vzniká, když imunitní systém člověka mylně rozpozná pyl jako škodlivou látku a vyvolá alergickou reakci. Když je člověk s pylovou alergií vystaven pylu, jeho imunitní systém uvolňuje histamin a další chemické látky, které mohou způsobit příznaky, jako je kýchání, rýma, svědění očí a překrvení. U některých lidí se může objevit také kopřivka, vyrážka nebo příznaky astmatu. Závažnost příznaků se může lišit v závislosti na množství pylu v ovzduší a citlivosti jedince na něj.

Proč je polétavý prach nebezpečný?

Pevné částice se nejčastěji dělí na dva typy: PM10 a PM2,5. Částice PM10 mají průměr 10 mikrometrů nebo méně a částice PM2,5 mají průměr 2,5 mikrometru nebo méně. Částice PM2,5 jsou obzvláště nebezpečné, protože jsou dostatečně malé na to, aby mohly být vdechnuty hluboko do plic a způsobit vážné zdravotní problémy. Vystavení částicím může způsobit řadu zdravotních potíží, včetně respiračních a kardiovaskulárních poruch, rakoviny plic a předčasné úmrtnosti. Navíc může zhoršit již existující zdravotní problémy, jako je astma a srdeční choroby.

Jak se pevných částic co nejlépe zbavit?

Chcete-li omezit expozici pevným částicím, doporučujeme používat čističky vzduchu s HEPA filtrem, který byl vyvinut právě pro ochranu před pevnými částicemi. Při výběru čističku si dejte vždy pozor na to, jakou třídu HEPA filtr má. Aby měla filtrace smysl, filtr musí mít alespoň třídu H11 (zachycení 95 % pevných částic o velikosti 0,3 mikrometru). Pokud to ale s čištěním vzduchu myslíte vážně, doporučujeme HEPA filtr třídy H13 s účinností 99,95 %. Tyto filtry, které mají například čističky vzduchu Airbi, propustí pouze 5 částic z 10 000 a jsou téměř dokonalým štítem proti polétavému prachu.

Existují i další způsoby, jak se vyvarovat vdechování nebezpečných částic:

  • Vyhýbejte se venkovním aktivitám ve dnech se špatnou kvalitou ovzduší a omezte nežádoucí zdroje, jako je kouření nebo hořící svíčky v interiéru.

  • Zlepšete cirkulaci vzduchu: pravidelně větrejte, abyste zvýšili proudění čerstvého vzduchu do vašeho domova.

  • Pravidelně čistěte a utírejte prach: Pravidelné čištění a utírání prachu z povrchů a nábytku v domácnosti může snížit množství polétavého prachu ve vzduchu.

  • Kontrolujte vlhkost v interiéru: Vysoká vlhkost může vést k růstu plísní, které přispívají ke zvyšování počtu pevných částic ve vzduchu. Používejte odvlhčovač vzduchu, abyste udrželi nízkou úroveň vlhkosti, a řešte případný viditelný růst plísní.

  • Koberce a předložky mohou zachycovat částice a při manipulaci s nimi se uvolňují zpět do ovzduší. Pravidelně je vysávejte, abyste zachycené částice odstranili.

  • Používejte utěrky a mopy s mikrovláknem. Pro zachycení nečistot jsou účinnější než běžné úklidové materiály.

  • Pěstujte pokojové rostliny: Některé pokojové rostliny (např. dracény) mohou pomáhat čistit vzduch odstraňováním znečišťujících látek včetně pevných částic.

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

 

Další novinky