Tipy pro stabilní teplotu a vlhkost v zimě

Tipy pro stabilní teplotu a vlhkost v zimě

Správná úroveň vlhkosti ve vnitřním prostoru má klíčový vliv na naše pohodlí a zdraví. Relativní vlhkost, která vyjadřuje množství vodní páry ve vzduchu v porovnání s jeho maximální schopností nasycení, je nedoceněným faktorem v kvalitě vzduchu v našich domovech. Optimalizovaná relativní vlhkost kolem 50 % by měla být cílem pro udržení zdravého vnitřního prostředí. Tento článek se zaměřuje na problémy spojené s vysokou vlhkostí, ideální úrovní vlhkosti v místnosti a praktickými kroky k udržení stabilní teploty a optimální vlhkosti.

Vlhkost ve vnitřním prostředí může mít obrovský dopad na naši pohodu. Relativní vlhkost popisuje, kolik vodní páry je ve vzduchu ve srovnání s tím, kolik by mohl pojmout, kdyby byl nasycen. V ideálním případě by naše vnitřní prostory měly mít relativní vlhkost kolem 50 %. Kolik z nás ale má doma po ruce vlhkoměr, abychom měli o vlhkosti a kvalitě vzduchu přehled? Častá neznalost tohoto tématu znamená, že mnoho domácností se potýká s obecnými zdravotními potížemi, které lze snadno vyřešit změnou vlhkosti v jejich vnitřních prostorách, ať už směrem nahoru nebo dolů.


Pokojový teploměr a vlhkoměr Airbi FRAME

Problémy spojené s nízkou vlhkostí

Během chladnějších měsíců máme samozřejmě tendenci zesilovat topení, ale to může vést k pocitu suchého vzduchu, jakmile se dům zahřeje. Mezi příznaky nízké vlhkosti patří popraskaná a svědivá kůže, stejně jako podrážděné oči a dýchací cesty.

Základní funkci předběžného filtrování vzduchu v našich nosech zajišťují hlen a vlhkost, které odstraňují alergeny a nežádoucí bakterie dříve, než mají šanci způsobit zkázu. Pokud je vzduch kolem nás nadměrně teplý a suchý, ztrácíme tyto životně důležité vrstvy ochrany a usnadňujeme patogenům cestu do našeho těla.

Velmi rychlým a efektivním způsobem, jak zajistit dostatečnou vlhkost, je používání zvlhčovačů vzduchu. Ty opravdu kvalitní, jako například Airbi EVO WIFI, můžete ovládat klidně i z práce přes mobilní aplikaci, abyste si po příchodu domů mohli užívat příjemně zvlhčené ovzduší.


Zvlhčovač s přirozeným odparem a možností ovládání na dálku Airbi EVO WIFI
 

Problémy spojené s vysokou vlhkostí

Vysoká vlhkost je v Česku běžným problémem, protože naše čím dál lépe zateplené domy neumožňují přirozenou ventilaci. To vede k hromadění vlhkosti a plísní na zdech a oknech našich domů a bytů. A jelikož všechno živé potřebuje k životu vlhkost a teplo, příliš vlhké interiéry tudíž vytvářejí dokonalou živnou půdu pro plísně, roztoče a bakterie. A to může být začátek velkého problému zejména pro citlivější jedince s respiračními onemocněními nebo alergiemi.

Příliš dlouhé vystavení vlhkému prostředí se může kromě dýchacích obtíží projevit také alergiemi nebo dokonce kožními problémy. Ohroženi jsou všichni, ale nejzranitelnější jsou senioři a malé děti.

Stálá teplota - klíč ke zdravému prostředí

Když přijde topná sezóna, mnoho domácností čelí rok co rok stejnému problému: střídá se v nich teplo a zima. Vzduch se při topení příjemně prohřeje, ale jakmile se topit ustane, stěny se ochladí a změní se vlhkost vzduchu v místnosti. Což je přesně případ domácností, kde se netopí v noci, nebo když jsou jejich obyvatelé delší dobu mimo domov. Udržování stálé teploty je přitom jedním z nejfektivnějších způsobů, jak se vyhnout nadměrné vlhkosti. 

Větrejte s rozumem

Možná se to nezdá, ale i větrat se musí umět. Když je léto a životodárné teplo přichází z venku a ne z topení, není problém mít okna otevřená na ventilačku klidně celý den. Úplně jiné je to ale v chladných měsících, kdy si chceme draze zaplacené hýčkat uvnitř. V zimě se proto doporučuje kratší a důkladnější větrání, například třikrát denně otevřít okna na cca 10 minut dokořán. Nejlepší možností je totiž udělat si doma průvan, který zajistí rychlý přísun čerstvého vzduchu do místností a odvětrávání vlhkosti. A na to není mikroventilace vůbec vhodná.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky