Začátek podzimu a kvalita vnitřního ovzduší

Začátek podzimu a kvalita vnitřního ovzduší

S přelomem léta a podzimu je ve vzduchu cítit změna. Nejenže začíná klesat teplota, ale objevuje se i charakteristická vůně. Člověk si při ní vzpomene na křupající listí, teplé koláče a hřejivé svetry. My však myslíme na to, co podzim znamená pro kvalitu vzduchu v interiéru, a na dostupná řešení pro zlepšení kvality vzduchu ve vaší domácnosti.

Kvalita vnitřního vzduchu během podzimu

Svěží podzimní vzduch s sebou bohužel přináší i řadu problémů. Věděli jste, že se vstupem do podzimu a očekáváním chladnějšího vlhčího počasí se kvalita vzduchu ve vaší domácnosti pravděpodobně zhorší? Právě včas před oficiálním začátkem podzimu si udělejte čas na zhodnocení kvality vzduchu ve vašem domě. Zde je šest problémů, jakými by mohla kvalita vzduchu u vás doma nebo v kanceláři na podzim trpět, a jednoduchá řešení, která vám i v této části roku zajistí svěží a zdravý vzduch v interiéru.

1. Zhoršená cirkulace vzduchu

Během teplých měsíců je běžné mít otevřená okna a dveře. Nasáváte tak čerstvý vzduch a zároveň poskytujete vnitřnímu prostoru dostatek přirozeného větrání. Při podzimním počasí to však klimatické podmínky příliš neumožňují, ať už je venku příliš chladno, nebo kvůli častému vlhkému počasí máme tendenci nechávat okna a dveře zavřené.
Když zavřete okna, neodříznete tím jen chlad zvenčí, ale také zdroj čerstvého vzduchu. S menší cirkulací mají nečistoty a bakterie větší šanci se v interiéru udržet a zhoršit tak kvalitu vzduchu.


2. Podzimní alergie

Existuje mnoho druhů částic a odrůd pylů, které způsobují příznaky alergie v průběhu celého roku. Zatímco většina předpokládá, že sezóna alergií je pouze v jarních měsících, také podzim je pro alergiky velkou sezónou. Dokonce existuje více hlavních alergenů vyskytujících se během podzimu.

Na podzim je obzvláště častá ambrózie, protože kvete v srpnu a opyluje se po celý podzim, dokud teploty nedosáhnou bodu mrazu. Tato plevelná rostlina zvyšuje v podzimním období hladinu pylu a dráždí osoby trpící sezónními alergiemi.

Ti, kteří trpí jarními alergiemi, budou bohužel stejně pravděpodobně trpět i podzimními alergiemi. Nejlepším řešením pro alergiky jsou vzduchové filtry v čističkách vzduchu, které mohou hrát zásadní roli při zlepšování jejich vnitřního komfortu. A to zejména proto, že vysoce účinné filtry skvěle zachycují částice vzduchu, a to i ty nejmenší znečišťující látky v interiéru.

3. Nízká vlhkost

V některých lokalitách je to možná patrnější než v jiných, ale úroveň vlhkosti se na začátku podzimu mění u všech. S ochlazením se venkovní vzduch stává sušším. Když navíc v chladném podzimu přepnete na vytápění, abyste udrželi domov v teple, i to bohužel vzduchu dál vysušuje. Výsledkem je, že většina domácností má po celý podzim znatelně sušší vzduch.


Podzimní měsíce jsou začátkem popraskaných rtů a kůže na rukou. V důsledku toho spousta lidí zaplní své domovy přenosnými pokojovými zvlhčovači vzduchu. Ty jsou nezbytné pro udržení úrovně vlhkosti v interiéru v ideálním rozmezí 40-60 %. Důležité však je vybrat správný model, aby odpovídal velikosti místnosti.

4. Sezóna nachlazení a chřipky

Podzim není jen obdobím dýňování a měnící se barvy listí. Je to také začátek sezóny nachlazení a chřipek! To znamená, že přibývá nemocí, se kterými je třeba bojovat. Čím chladnější je vzduch a čím více jsme nuceni být doma, tím snadněji se nemoci přenášené vzduchem šíří. Aniž bychom si to uvědomovali, ve vzduchu mohou kolovat částice nejrůznějších virů.


Naštěstí existují kombinované přístroje, které v sobě snoubí to nejlepší z čističek a zvlhčovačů vzduchu. Ty jsou skvělým krokem k omezení nemocí v domácnosti. Zajištění ideální vlhkosti vzduchu ve vaší domácnosti pomůže udržet zdravé sliznice obyvatel a držet virové částice a bakterie u země. Čisticí funkce navíc pomáhá snižovat počet mikrobů ve vzduchu.

5. Nárůst venkovního znečištění

V mnoha oblastech přichází podzim se zvýšeným znečištěním ovzduší. K tomu dochází z několika důvodů. Za prvé, v chladnějších měsících jezdí více lidí autem. A víme, že výfukové emise jsou významným zdrojem znečištění ovzduší.Kromě toho domácnosti a podniky více topí, aby zajistily příjemnou teplotu v interiéru. Toto rozsáhlé zvýšení spotřeby energie v celé zemi přispívá k vyššímu znečištění ovzduší. A když je více znečištěné ovzduší venku, je pravděpodobné, že se zvýší i znečištění ovzduší uvnitř budov.
Čističky vzduchu jsou jedním z nejlepších způsobů, jak snížit množství látek znečišťujících ovzduší v interiéru a zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti. Jsou ideálním řešením pro čistší vzduch s nízkými nároky na provoz i údržbu.

Převezměte na podzim kontrolu nad kvalitou vzduchu ve vašem domě

I když během podzimu dochází ke změnám v ovzduší a prostředí, které nemůžete ovlivnit, máte moc nad vzduchem, který dýcháte ve svém domě. Ve skutečnosti je to jediný prostor, který máte skutečně pod kontrolou. Proto doporučujeme investovat do zdravé kvality vzduchu v interiéru v podobě spolehlivých přístrojů na úpravu klimatu. V případě, že si nevíte rady s výběrem, nás zavolejte nebo napište. Moc rádi Vám poradíme, které přístroje jsou vhodné přímo pro Vás.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky