Špatně spíte? Vyzkoušejte aromaterapii levandulovým olejem

Špatně spíte? Vyzkoušejte aromaterapii levandulovým olejem

Více než 4 miliony dospělých v Česku trpí poruchou spánku. Patří mezi ně spánková apnoe, nespavost, narkolepsie, spánková deprivace, chrápání, poruchy cirkadiánního rytmu, noční děsy a mnohé další, které buď narušují spánek, nebo způsobují neklid, který ovlivňuje vaše každodenní aktivity. Zjistěte více o tom, jak vám levandulový esenciální olej může pomoci k lepšímu spánku.

Dospělí lidé potřebují 7 až 9 hodin spánku každou noc, aby se příští den cítili svěže a odpočatě. Není však neobvyklé, že lidé buď mají potíže s dosažením doporučeného počtu hodin, nebo spí dostatečně dlouho, ale přesto se druhý den cítí unavení a ospalí. Kvalita vašeho spánku je totiž stejně důležitá jako počet hodin, kdy jste spali.

Jaké jsou výhody, když se vyspíte „dorůžova“? Může za tím být víc, než si myslíte, protože kvalitní spánek:
- snižuje stres,
- snižuje zánět,
- učiní vás bdělejšími a nabitými energií,
- zlepšuje paměť,
- udržuje srdce zdravé,
- pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a metabolismus,
- zlepšuje kognitivní funkce a
- povzbuzuje tělo, aby se samo opravilo.


Naopak, pokud není váš spánek dostatečně dlouhý nebo kvalitní, můžete se cítit unavení a ospalí, podráždění, mít potíže se soustředěním, mít špatnou paměť nebo špatné kognitivní funkce a dlouhodobě se zvyšuje riziko špatného duševní zdraví, což nepochybně ovlivní váš každodenní život.

Pokud už jsou problémy se spánkem opravdu závažné, je potřeba vyhledat profesionální lékařskou pomoc. Často ale může pomoci i mnohem banálnější řešení – aromaterapie a její využití levandulového oleje.

Co je aromaterapie a jak funguje aroma difuzér?

Historie aromaterapie sahá až do počátků naší civilizace ve starověkém Egyptě. Už tehdy naši předkové využívali léčebné účinky, které esenciální oleje v bylinách mají. Postupně se z aromaterapie stal druh alternativní medicíny využívající účinků esenciálních olejů pro podporu léčby různých zdravotních problémů s nervovým systémem, trávením či imunitou nebo pro zmírnění bolesti.

Aroma difuzér je skvělý způsob, jak využít účinky aromaterapie pro lepší spánek. Jde o jednoduchý přístroj,který potřebuje ke svému provozu pouze čistou vodu a pár kapek přírodní vonné esence. Po zapnutí přístroj za pomocí ultrazvuku přetváří vodu na studenou vodní páru, která s sebou nese esenci do všech koutů místnosti. Tento způsob je absolutně bezpečný, nic se nezapaluje ani nezahřívá, a po spotřebování vody se přístroj automaticky vypne. Intenzitu vůně regulujete sami množstvím přidané esence.

Levandulový esenciální olej

Levandulový esenciální olej se vyrábí z květu druhu Lavandula angustifolia. Tato květina pochází ze Středomoří a je známá svou jemnou květinovou vůní. Má se za to, že levandulový esenciální olej může pomoci hojit popáleniny nebo řezné rány, zmírnit bolesti hlavy a uklidnit bolesti svalů.  Zároveň má antimikrobiální, sedativní, uklidňující, antidepresivní a antioxidační ochranné vlastnosti. Díky tomu je to výborný pomocník proti poruchám spánku a psychickým problémům.

Úleva od stresu

Obecně je těžké usnout, když jste ve stresu, protože stres vede k přehnaně aktivní mysli. Nadměrně aktivní nebo stimulovaná mysl si možná neuvědomuje, že je čas spát, a tak pokračuje v přemýšlení celou noc. Levandule pomáhá zvládat tuto potíž díky svým silným relaxačním a uklidňujícím vlastnostem. Levandule povzbuzuje k relaxaci nejen mysl, ale i tělo - uvolňuje také svalové napětí. Když se před spaním dokážete uvolnit nebo potlačit stres, budete moci spát rychleji a hlouběji.

Zvládá příznaky úzkosti a deprese

Tyto dva duševní stavy jsou jedny z hlavních příčin nedostatku spánku a může to být způsobeno negativními emocemi, které úzkost a deprese vyvolávají. Kromě relaxačních účinků může levandulový esenciální olej také pomoci zklidnit mysl. Pomáhá zmírňovat negativní emoce spojené s úzkostí a depresí, čímž přispívá ke zlepšení kvality spánku.

Úleva od bolesti

Pokud něco ve vašem těle bolí, může být obtížné spát. Vaše tělo bude neustále volat po pozornosti, aby zmírnilo bolest. Levandulový esenciální olej lze také použít k úlevě od bolestí, zejména kloubů, svalů a dalších typů zánětů. Levandule má analgetické a protizánětlivé vlastnosti, díky čemuž je přirozeným lékem proti bolesti. Tím, že pomůžete utišit bolest, budete moci lépe usínat.

Ulevuje od migrény

Také bolesti hlavy, ať už způsobené stresem nebo jiným faktorem, brání spánku. Levandulový esenciální olej pomáhá zmírňovat migrény a bolesti hlavy tím, že podporuje relaxaci a zároveň uvolňuje napětí.

Je to sedativum

Celkově vám jednoduše pomůže usnout. Jako sedativum pomáhá levandulový esenciální olej navodit spánek. Navíc jeho uklidňující účinky snižují poruchy spánku, což drasticky zlepšuje kvalitu spánku.
 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky