Levné tipy, jak letos ušetřit za topení

Levné tipy, jak letos ušetřit za topení

V chladných měsících se všichni rádi vracíme domů, abychom se ve vytopených pokojích ohřáli. Termín pokojová teplota je ale v každé domácnosti trochu jiná a vychází z osobních preferencí a potřeb každého z nás. Například rodina s malými dětmi, které si často hrají na zemi, má vyšší teplotní standard než domácnost bez dětí. Na všechny z nás aktuálně dopadají důsledky aktuální energetické krize, která vyšponovala ceny energií do extrémních výšin. Proto je víc než kdy dřív potřeba zamyslet se, jak za energie ušetřit a zbytečně jimi neplýtvat, abyste při kontrole vyúčtování nepadali do mdlob.

Nejlepší taktiky úspory energie jsou ty, které nebolí. Jen je potřeba si je vrýt do paměti, abychom na ně nezapomínali. Typickým příkladem je používání pokličky při vaření nebo zhasínání světla, když odcházíte z místnosti. Osvětlení však nepředstavuje až 50 % domácí spotřeby energie, na rozdíl od vytápění. Pokud tedy hledáte relativně bezbolestná řešení, které váš rozpočet opravdu pozná, začněte u hlídání teploty v místnosti.

Podle odborníků v oblasti energetiky snížíte roční spotřebu energie za vytápění o 5-10 %, pokud doma dlouhodobě snížíte teplotu o 1°C. V praxi to znamená úsporu i několika tisíc korun za tepnou sezonu. A přitom stačí na sebe občas hodit svetr nebo teplé ponožky.

Co nezměříte, to nezlepšíte

Nebylo by ale příliš rozumné se v otázce teploty řídit jen svým pocitem, to byste toho příliš neušetřili. Pro úsporu za topení je potřeba teplotu sledovat pomocí speciálních přístrojů.

V dnešní době existuje několik možností, jak teplotu v místnosti hlídat. Při volbě vhodné techniky se bude vždy jednat o kompromis mezi komfortem užívání a cenou přístroje.

Nejlevnější způsob, jak mít teplotu pod kontrolou, je pořízení jednotlivých pokojových teploměrů do každé místnosti. Cena takových přístrojů začíná už kolem dvou stovek, takže není finančně nákladné pořídit si jeden do každé místnosti.Abyste nemuseli při kontrole lítat od jednoho teploměru k druhému, existují také přístroje s bezdrátovými čidly, třeba jako Airbi TRIO. Ten má v balení celkem tři čidla a spolu se základnou tak můžete měřit hodnoty teploty a vlhkosti na čtyřech místech. A všechny vidíte najednou na displeji základny, kde si můžete zobrazit i maximální a minimální hodnoty za posledních 24 hodin nebo za celou historii měření. Pořídíte jej za 999 Kč.


Pokojový teploměr Airbi SMILE, 249 Kč

Všechny tyto přístroje navíc umí měřit i vlhkost vzduchu, která je při vnímání teploty důležitější, než si možná myslíte. Pokud je totiž vlhkost v místnosti nízká, pocitová teplota je nižší než ta reálná a máme tak tendenci topit zbytečně víc. Doporučená vlhkost vzduchu v interiéru je kolem 50 % relativní vlhkosti. Tehdy vnímáme teplotu tak, jaká reálně je a využíváme zdravotní benefity, které nám taková vlhkost vzduchu přináší – tedy ideálně zvlhčené sliznice našeho těla, které nevpustí nečistoty a patogeny dovnitř.
Jaká rizika hrozí, pokud je vlhkost příliš nízká, si můžete přečíst tady.


Bezdrátový teploměr se třemi čidly Airbi TRIO pořídíte za 999 Kč

Teplota a vlhkost jsou spojené nádoby

A proč je vlastně vlhkost v zimě nižší? Vzduch má při různých teplotách různou absorpční schopnost. V létě můžeme mít klidně celý den otevřené okno a vlhkost bude v pořádku. Pokud ale větráme v zimě, relativní vlhkost vzduchu v místnosti začne rychle klesat. Je to dáno tím, že dovnitř vniká suchý a studený vzduch, který je schopný pojmout mnohem méně vodních par, než vzduch o pokojové teplotě.

Ventilace je tak mnohem větší věda, než by se mohlo zdát. Abyste si nemuseli lámat hlavu, kdy je vlastně vhodné okno otevřít, pomůže vám Airbi CONTROL. Tento měřicí přístroj totiž nabízí unikátní funkci ventilačních tipů, které poradí, kdy otevřít okno, abyste doma měli vždy ideální vlhkost. CONTROL měří hodnotu vlhkosti v místnosti a pomocí bezdrátového čidla také venku. Tyto hodnoty pak porovná a poradí, jak se vlhkost změní, když otevřete okno. Kromě toho nabízí také varování před rizikem vzniku plísní nebo tvorbou ranní námrazy.


Airbi CONTROL vám poradí, kdy je dobré vyvětrat. Cena: 599 Kč

Výhody nižší teploty

Měřicí přístroje jsou praktickým pomocníkem, díky kterému můžete ušetřit až desítky procent výdajů za topení. Kromě finanční úspory přináší nižší teplota i další výhody:

Budete otužilejší a méně choulostivý na chlad

Po pár dnech se vaše tělo na nižší teplotu adaptuje a získá větší odolnost vůči chladu. Předejdete tak nejedné rýmičce.

Spálíte přirozeně více kalorií

Při nižší teplotě vaše tělo spálí denně až o 100 kalorií více. A nemáme tím žádné ukrutné mrazy, stačí teplota do 21 °C.

Nižší spotřeba lednice

Čím nižší je rozdíl mezi teplotou v lednici a teplotou v jejím okolí, tím méně energie potřebuje k uchování potravin.

Bude se vám lépe spát

Je to čistá biologie – s nižší teplotou lidské tělo a mozek rychleji a snadněji usíná. Ideální teplota při spánku by měla být 16-18 °C.


 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky