Airbi TWIN

Ultrasonic humidifier Airbi TWIN for clean and healthy air will help you ensure optimal climatic conditions in the home. In addition to the basic function of humidification it is also equipped with an ionizer (helps to purify the air) and at the same time, after the addition of essential oil, it can be used for aromatherapy.

Airbi TWIN helps with these problems

Key features

  • 3 in 1 - humidifier, ionizer and aromatherapy
  • Digital hydrostat and thermometer
  • Water and antibacterial filter
  • Manual or fully automatic operation
  • Multi-directional rotary output nozzle
  • Remote control
  • Large and clear LCD display
  • Adjustable operating time
  • Automatic shut-off when the tank is empty

Description

Ultrasonic humidifier Airbi TWIN for clean and healthy air will help you ensure optimal climatic conditions in the home Model TWIN is one of the multi-purpose devices (3 devices in 1), because, in addition to the basic function of humidification, it is equipped with an ionizer (helps to purify the air) and the user also has the option to add essential oils to the device and take advantage of the beneficial effects of aromatherapy.

As has become customary, this Airbi device is also attractive for its timeless design. TWIN model is also offered in two colours, thanks to which it fits almost into any interior.

The Airbi TWIN humidifier emits clean and fresh steam into the air. Using the water and antibacterial filter, it captures the minerals contained in the water and prevents further dispersion of these particles. The advantage of the ultrasonic humidifier TWIN is the high output even at very low consumption of electricity.

The device is equipped with a built-in digital hydrostat and thermometer. The Airbi TWIN ultrasonic humidifier can operate in manual or automatic mode. In manual mode, the user sets the water vapour discharge rate in 3 different levels. In automatic mode, the user selects the level of relative humidity on the device, which he wants the device to reach and maintain.

Other features include adjustable operating time (timer), acoustic and optical indication of empty water tank or an option to control the device with a remote control, which is part of the accessories. More demanding users will appreciate the multi-directional rotary output nozzle, a sufficiently large clear LCD display and an easy-to-refill water tank.

Review

Martin / Dec 22, 2019

Vybíral jsem podle recenzí na heuréce, tenhle vypadal nejméně problemově za rozumnou cenu. Zkusím vyvrátit argumenty těch, kterým něco vadilo. Modré podsvícení jde samozřejmě vypnout, ztráta nastavení při vypnutí/zapnutí ničemu nevadí (je to fakt maximálně pět jednoduchých kliků). Mám zvlhčovač přímo na podlaze a není pravda, že by se kolem tvořilo vlhko. Stejně tak i doplnění vody lze provést bez rozlití (je nutné zvlhčovač držet kolmo rovně). Čidlo vlhkosti je blízko, ale výstup páry lze směrovat a průměrně inteligentní člověk ji snad nenasměruje směrem k čidlu :-) Celkově hodnotím pozitivně, jen to každodenní doplňování vody je otrava. Zvlhčení z 30% na 50% trvá třeba pět hodin (a půlka nádržky je pryč).

Roman B / Jun 23, 2019

Použití v dětském pokoji bez problémů s hlukem. Běží v nastaveném režimu celou noc. Nádrž je dostatečně velká a s opatrností se i dobře čistí a zároveň dolévá. Jediné mínus bych přidělil za vlhkoměr, který je umístěn mimo přístroj na přívodním kabelu, ale dost blízko a hodnota vlhkosti tak stoupá nepřiměřeně rychle oproti okolí v místnosti. Časem se to vyrovná - jen přístroj ze začátku provozu častěji sepne a vypne. Jinak jsme naprosto spokojeni s cenou a výkonem.

View all

Technical parameters

Water tank capacity

5 litres

Humidifier power

120-300 ml/hod

Recommended room size

45 m2

Power consumption

30 W

Noise

> 35 dB

Dimensions

335 x 150 x 285 mm

Weight

2,6 kg

Colour

white, black

EAN

white: 8594162600328

black: 8594162600335


FAQ

What is the service life of the water filter?

Can the humidifier maintain the ideal humidity value on its own?

Is a humidifier enough for 3 rooms of a small apartment?

What happens when the device consumes all the water in the tank?

After a while, a fine white powder began to settle on the furniture and the television. Why is it?

An odour comes out of the device. Why is it?

The device makes an unusual noise. Where is the problem?

Why are there small water droplets around the humidifier?

Does the device produce ozone?

The device releases less steam than before. What should I do?

Why does not steam come out of the humidifier?

Can I add aroma essence to the humidifier?

Water flows out of the humidifier. Why is it?

What are essential oils?

How to use essential oils?

Other products

Find the nearest retailer

Dealers and e-shops