Větrání v zimě

Z hlediska lidského zdraví je optimální hodnotou relativní vlhkosti vzduchu v interiéru 40 – 60 %, kdy jsou sliznice těla ideálně zvlhčené a nepustí do těla nečistoty a patogeny.

V létě můžeme mít klidně celý den otevřené okno a vlhkost vevnitř bude v pořádku. Pokud ale větráme v zimě, relativní vlhkost vzduchu v místnosti začne rychle klesat. Je to dáno tím, že dovnitř vniká studený vzduch, který pojme méně vlhkosti, než vzduch o vyšší pokojové teplotě. Teplejší vzduch se více rozpíná a má větší schopnost pohltit vlhkost. Například vzduch při teplotě 20 °C pojme až 5x více vody než vzduch o teplotě 0 °C.

Přístroje měří vlhkost relativní, tedy v procentech. Pokud má vzduch relativní vlhkost 60 %, znamená to, že je naplněn na 60 % svých možností pojmout vlhkost. Při zimním větrání ale dovnitř pouštíme chladný vzduch s nízkou kapacitou a proto reálná vlhkost v místnosti klesá.

Výskyt fráze

Využijte parádní akci 1 PLUS 1! Kupte do konce června u jakéhokoliv prodejce čističku vzduchu a dostanete druhou jako dárek

, přečtěte si více