Syndrom nemocných budov. Mýtus nebo reálná hrozba?

Syndrom nemocných budov. Mýtus nebo reálná hrozba?

Možná už jste slyšeli termín syndrom nemocných budov. Co to ale je? Většina lidí tráví větší část dne uvnitř budov, a platí to o to více, když je počasí příliš horké nebo chladné na to, aby mohli jít ven. Ať už v práci nebo ve škole, v obchodě nebo tělocvičně, dlouhé hodiny trávíme tím, že dýcháme vzduch uvnitř místnosti. A když v ní není zajištěno dostatečné větrání, můžou přijít nečekané problémy.

Americká agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) uvádí, že syndrom nemocné budovy se objevuje, když obyvatelé pociťují akutní účinky na zdraví a pohodlí, které se zdají být spojeny s časem stráveným v budově, ale nelze určit žádnou konkrétní příčinu. Syndrom nemocné budovy se může objevit klidně pouze v jedné místnosti, nebo se naopak může vyskytovat v celém domě nebo budově. Jak ale vlastně taková nemocná budova vzniká?

Příčiny syndromu nemocné budovy

Běžnou teorií příčiny syndromu nemocných budov je, že v 70. letech si stavitelé a majitelé nemovitostí začali více uvědomovat spotřebu energie. Stavitelé podnikli kroky ke snížení plýtvání energií v budovách, což znamenalo, že se staly těsnějšími, aby nenechaly unikat vzduch. Z domovů, kanceláří nebo výrobních hal v takovém případě nemají kudy unikat chemikálie a zplodiny uvolňující se ze stavebních materiálů, nábytku a dalšího vybavení. Typickým příkladem jsou těkavé organické sloučeniny (TOS) obsažené ve sprejích, barvách, čisticích prostředcích, syntetických a stavebních materiálech nebo ochranných nátěrech dřeva. Pokud dlouhodobě vnikají do těla, můžou způsobit závažné dýchací potíže, alergie a problémy s imunitním systémem. A dvojnásob to platí u dětí.

K syndromu nemocných budov nejvíce přispívají následující faktory:
Špatné větrání: Nedostatečné větrání, k němůž může dojít také v případě nevhodné vzduchotechniky, která účinně nerozděluje čerstvý vzduch všem lidem v budově.

Chemické nečistoty: Znečišťující látky z vnitřních i venkovních zdrojů mohou přispět k syndromu nemocné budovy (např. lepidla, koberce, pesticidy, TOS, výfuky vozidel a další).

Biologické nečistoty: Do této skupiny patří bakterie, plísně, pyl a viry - expozice všem těmto faktorům může také způsobit příznaky syndromu nemocné budovy.


Nečistoty poletující ve vzduchu

Známky syndromu nemocné budovy

Příznaky, které jednotlivý lidé pociťují, mohou být různé. Většinou se ale vyskytují tyto zdravotní problémy:

- bolest hlavy

- podráždění očí nebo dýchacích cest

- únava a ztráta koncentrace

- nevolnost

- závratě 

- přecitlivělost na pachy a dotek.

Jde sice o obecné příznaky, které mohou mít i jiný důvod. Nicméně pokud tyto symptomy zmizí po opuštění dané budovy, pak za nimi může opravdu stát syndrom nemocné budovy. V takovém případě je na místě podniknout kroky k odstranění nebo aspoň potlačení těchto problémů.

Jak se syndromem nemocné budovy bojovat?

Syndrom nemocných budov je vždy spojen se špatnou kvalitou ovzduší v interiéru. Co dělat, pokud máte podezření, že je to váš případ? Design budovy a způsob údržby už asi nezměníte, přesto existují způsoby, jak proti syndromu bojovat:

1. Často větrejte

Pravidelné otevřené oken a dveří může problémy způsobené nezdravou budovou výrazně snížit. Vydýchaný a stojatý vzduch vypustíte ven a dovnitř se dostane čerstvá dávka. Pozor ale, jestli máte okna v blízkosti rušných cest nebo továren, dýchat výfukové zplodiny taky není žádná výhra.


2. O pauze na oběd se jděte projít ven

Pokud máte možnost jít o pauze na čerstvý vzduch, využijte ji. Změníte na chvilku prostředí, pročistíte si plíce i hlavu, rozproudíte krev a protáhnete ztuhlé tělo. Uvidíte, že se budete cítit lépe.


3. Pořiďte si kvalitní čističku vzduchu

Čistička vzduchu ze vzduchu odstraní nečistoty dřív, než je vdechnete. Důležité je, aby měla minimálně HEPA filtr pro filtraci pevných nečistot a uhlíkový filtr pro odstranění pachů, nebezpečných plynů a těkavých organických sloučenin.


Čistička vzduchu Airbi REFRESH

 

Pokud se vám článek líbil a hledáte další informace a aktuality o kvalitním vzduchu, podívejte se na náš blog nebo sledujte Airbi na FacebookuInstagramu nebo Youtube.

O Airbi
Airbi je česká rodinná firma s více jak dvacetiletou historií, která nabízí dlouhodobé řešení, jak se obklopit zdravým vzduchem každý den, každou minutu. Přístroje vyvíjíme tak, aby byly cenově dostupné pro všechny a vytvářely oázu zdravého vzduchu kdekoliv a kdykoliv ji potřebujete. Jsou tak vhodné do kanceláří i domácností, prostě všude tam, kde trávíte hodně času a chcete při tom zdravě dýchat. Protože každý nádech se počítá.

Další novinky