Proč zvlhčovat vzduch?

Optimální vlhkost je okolo 50%
Protože pobyt ve vytápěných místnostech s příliš nízkou vlhkosti ovzduší může být nejen nepříjemný, ale i zdravotně závadný. Optimální vlhkost je okolo 50%, není však vyjímkou, že v mnoha našich domácnostech v zimních měsících klesá i pod hladinu 20%.

Při nízké vlhkosti se vysušuje a tím i narušuje sliznice dýchacích cest. Důsledkem je dráždění ke kašli a častá onemocnění dýchacích cest zejména u dětí, popraskané rty, škrábání v krku. Trpí i pokožka. Je vysušená, podrážděná, tvoří se vrásky. Při suchém vzduchu vzniká statická elektřina, elektrické výboje jsou velice nepříjemné a mohou poškodit elektronické přístroje. Suchý vzduch negativně působí na předměty ze dřeva, hudební nástroje, starožitnosti a obrazy.

Zvlhčovače vzduchu jsou z výše uvedených důvodů doporučovány odborníky do bytů, domů, hotelů, kanceláří, pro školní i předškolní zařízení.

Několik rad pro výběr a používání zvlhčovače vzduchu?

 • Zvýšení vlhkosti vzduchu je nezbytné především v topném období, kdy vlhkost často nedosahuje 20%. V létě pouze krátkodobě při výše uvedených onemocněních. Vždy je však dobré si před použitím zvlhčovače ověřit, jakou vlhkost doma vůbec máte. K měření vlhkosti slouží vlhkoměry (elektronické či mechanické) a jejich nabídka je poměrně široká. Z naší nabídky můžete využít např. velmi přesný přístroj Airbi DIGIT
 • Zvlhčovače pracující na principu odparu (parní zvlhčovače) mají výhodu oproti ultrazvukovým v tom, že vysoká teplota spolehlivě likviduje choroboplodné zárodky, jenž se ve vodě mohou vytvářet. Některé ultrazvukové zvlhčovače jsou proto vybaveny antibakteriálními filtry, ty lepší mají dokonce možnost příhřevu.
 • Potřebujete-li nejenom zvlhčovat ovzduší v domácnosti, ale také čistit, pak je lepší pořídit si tzv. pračku vzduchu (kombinovaný přístroj), který nejen zvlhčuje, ale též čistí ovzduší od nečistot. Nejenže tím ušetříte značné finance (cena přístroje, náklady na provoz), ale také místo, kde by bylo nutné umístit druhý přístroj.
 • Zvlhčovače vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti. Zvlhčovač vzduchu umístíme vždy na zem či nějakou podložku (nikdy ne na nábytek). Neumísťujeme ho v blízkosti oken a dveří, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala vlhkost v místnosti.
 • Abychom dosáhli optimální vlhkost, měli bychom zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat. Doporučujeme proto pokud možno zvlhčovač s regulací (tzv. humidistatem).
 • O zvlhčovač vzduchu je třeba se pravidelně starat a udržovat jej v dobrém stavu. To např. znamená, že pokud nevyčerpáte vodu z vodní nádrže, pak bychom ji měli min. 1x týdně měnit. Není od věci při této výměně zkontrolovat zvlhčovač alespoň opticky a pokud někde uvidíme usazené nečistoty či vodní kámen, pak doporučujeme tyto nečistoty odstranit.
 • Vždy si před prvním použitím zvlhčovače vzduchu pořádně prostudujte návod k použití.

Pokojový digitální teploměr s vlhkoměrem Airbi DIGIT

Digitální teploměr s vlhkoměrem Airbi DIGIT měří pokojovou teplotu v rozsahu 0 °C až +50 °C a pokojovou vlhkost v rozsahu 20-95 %. Displej je rozdělen na dvě poloviny, v horní je zobrazena teplota, v dolní části je zobrazena naměřená vlhkost a čas. Kromě toho si přístroj pamatuje také naměřené min. a max. hodnoty od posledního manuálního vyresetování. Taktéž si můžete nastavit budík s funkcí snooze. Jednoduchým stiskem tlačítka si můžete na pár sekund místo času zobrazit také datum.

Technické informace:

 • Rozsah měření teploty: 0°C až +50 °C
 • Přesnost měření teploty: +/- 1°C (0°C až +40 °C)
 • Rozsah měření vlhkosti: 20-95 %
 • Přesnost měření vlhkosti: +/- 5 % ( při 40...80%)
 • Baterie: 1x 1,5V AA (není přibalena v balení)
 • Rozměry: 94 x 37 x 94 mm
 • Váha: 140 g